Իրանը և Թուրքիան աջակցում են ղարաբաղյան կարգավորմանն Ադրբեջանի տարածքային ամբողջականության շրջանակում. հռչակագիր
30/10/2018 13:58
Ստամբուլում հոկտեմբերի 30-ին կայացած հանդիպմանն Ադրբեջանի, Իրանի և Թուրքիայի արտգործնախարարներն ընդգծել են Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության կարգավորման անհրաժեշտությունը՝ Ադրբեջանի տարածքային ամբողջականության շրջանակում:
Ինչպես հաղորդում է «Интерфакс-Азербайджан»-ը, Ադրբեջանի, Թուրքիայի և Իրանի արտաքին գործերի նախարարներ՝ Էլմար Մամեդյարովը, Մևլութ Չավուշօղլուն և Մոհամմեդ Ջավադ Զարիֆը հռչակագիր են ընդունել՝ երեքշաբթի կայացած հանդիպման արդյունքներով:
«Նախարարները նշել են պետությունների ներքին գործերին չմիջամտելու և բոլոր հակամարտությունների խաղաղ կարգավորման սկզբունքների վերաբերյալ պարտավորությունները՝ միջազգային իրավունքին համապատասխան, հատկապես` ինքնիշխանության, տարածքային ամբողջականության և միջազգային ճանաչված պետական սահմանների անձեռնմխելիության և հարգանքի վերաբերյալ: Այս համատեքստում ևս մեկ անգամ ընդգծվել է վերոնշյալ սկզբունքների հիման վրա հայ-ադրբեջանական, ղարաբաղյան հակամարտության կարգավորման կարևորությունը», - նշվում է հռչակագրում:

Иран и Турция поддерживают карабахское урегулирование в рамках территориальной целостности Азербайджана - декларация
30/10/2018 13:48
Главы МИД Азербайджана, Ирана и Турции на встрече 30 октября в Стамбуле подчеркнули необходимость урегулирования нагорно-карабахского конфликта в рамках территориальной целостности Азербайджана.
Как сообщает «Интерфакс-Азербайджан», министры иностранных дел Азербайджана, Турции и Ирана Эльмар Мамедъяров, Мевлют Чавушоглу и Мохаммед Джавад Зариф приняли во вторник по итогам встречи Декларацию.
«Министры отметили обязательства по принципам невмешательства во внутренние дела государств и урегулирования мирным путем всех конфликтов с соблюдением норм международного права, особенно с оказанием поддержки и проявлением уважения к суверенитету, территориальной целостности и неприкосновенности признанных на международном уровне государственных границ. В этом контексте еще раз была подчеркнута важность урегулирования армяно-азербайджанского, нагорно-карабахского конфликта на основе вышеперечисленных принципов», - отмечается в тексте декларации.