Ստեփանակերտը «շանտաժ» է որակում Բաքվի առաջարկությունը գերիներին ու ձերբակալվածներին «բոլորին բոլորի հետ» սկզբունքով փոխանակելու վերաբերյալ
01/11/2018 18:46
Հանցագործություն, ահաբեկչություն կատարած ադրբեջանցի դիվերսանտներ Դիլհամ Ասկերովին ու Շահբազ Գուլիևին ո՛չ բարոյապես, ո՛չ իրավական տեսանկյունից չի կարելի նույն հարթության մեջ դիտարկել պատահաբար Ադրբեջանում հայտնված ՀՀ քաղաքացիների հետ, Aysor.am-ի հետ զրույցում ասաց ԼՂՀ նախագահի մամուլի քարտուղար Դավիթ Բաբայանն՝ անդրադառնալով «Ինտերֆաքս-Ադրբեջանի» հրապարակմանը, ըստ որի Ադրբեջանը Հայաստանին առաջարկել է փոխանակել գերիներին ու ձերբակալվածներին «բոլորին բոլորի հետ» սկզբունքով։
Գործակալությունը տեղեկությունը հրապարակել էր՝ հղում անելով աղբյուրին։
«Նախ տեղեկատվության հավաստիության վերաբերյալ չեմ կարող ասել, համենայնդեպս, Արցախին, Ստեփանակերտին նման դիմում, առաջարկ չի եղել», - ասաց Դավիթ Բաբայանը՝ շարունակելով.
«Իսկ եթե խոսքը վերաբերում է Գուլիևին և Ասքերովին, ապա այդ մարդիկ մարդասպաններ ու ահաբեկիչներ են, իսկ ադրբեջանական կողմում գտնվող մարդիկ պատահական մարդիկ են, ում Ադրբեջանը պարտավոր է բաց թողնել՝ ըստ միջազգային նորմերի և օրենքների»։
«Ինչպե՞ս կարելի է ահաբեկչին, մարդասպանին փոխանակել անմեղ մարդու հետ։ Սա բարոյական կողմն է, իսկ իրավական տեսանկյունից այդ մարդիկ մարդասպաններ են, որոնք դատապարտվել են հանցանք կատարելու համար և փոխանակե՞լ անմեղ մարդկանց հետ, ում Ադրբեջանը պարտավոր է բաց թողնել...Սա ոչ թե առաջարկություն է, այլ՝ պարզապես շանտաժ», - ասաց ԼՂՀ նախագահի մամուլի քարտուղարը։
Նշենք, որ Ադրբեջանում պահվում է ՀՀ 3 քաղաքացի՝ Արսեն Բաղդասարյանը, Կարեն Ղազարյանը և Զավեն Կարապետյանը։
Հայկական կողում ևս Ադրբեջանի 3 քաղաքացի կա։ Երկուսը՝ ադրբեջանցի դիվերսանտներ Դիլհամ Ասկերովը և Շահբազ Գուլիևը, 2014թ. հուլիսին ԼՂՀ պետական սահմանն ապօրինի հատելու, լրտեսության, ապօրինի կերպով հրազեն և ռազմամթերք կրելու, մարդուն բացահայտ առևանգելու և սպանության համար նույն տարվա դեկտեմբերի 29-ին ԼՂՀ Ընդհանուր իրավասության առաջին ատյանի դատարանի կողմից դատապարտվել են համապատասխանաբար ցմահ և 22 տարվա ազատազրկման:

Official Stepanakert describes Azerbaijan’s offer to exchange prisoners as “blackmailing”
Azerbaijani saboteurs Dilham Askerov and Shahbaz Guliyev who committed a crime and a terrorist act cannot be viewed in the same context with the Armenian citizens kept in Azerbaijan, spokesperson for the Artsakh (Nagorno Karabakh) president Davit Babayan told Aysor.am, referring to the earlier publication of Interfax-Azerbaijan, according to which Azerbaijan has offered Armenia exchange of captives with “all for all principle”.
The agency published the information citing its sources.
“I am not sure in the credibility of the news. Anyway, the official Stepanakert has not received such proposal. If it is spoken about Guliyev and Askerov, these people are assassins and terrorists, while Armenians kept in Azerbaijan are common civilians who Azerbaijan is obliged to free according to international norms and law,” Babayan said.
“How can a terrorist, criminal be exchanged with an innocent person? It is the moral side of the case. As to the legal viewpoint, these people are criminals convicted for their crimes. They cannot be exchanged with innocent people who Azerbaijan must release. What they say is not an offer but just a common blackmail,” the spokesperson for the Karabakh president said.
Three Armenian citizens are kept in Azerbaijan – Arsen Baghdasaryan, Karen Ghazaryan and Zavenb Karapetyan.
In the Armenian side Azerbaijani saboteurs Dilham Askerov and Shahbaz Guliyev are kept. They are sentenced to life and 22 years imprisonment by Karabakh court for illegally crossing the Karabakh state border in July 2014, for spying, illegal possession of weaponry, kidnap and murder of a person.
Another Azerbaijani citizen Elnur Huseinzade is also kept in the Armenian territory. He was captured by the Defense Army during Azerbaijan's subversive act in February 2017.