Փորձ է արվում բարոյական շեղումները ներկայացնել իբրև մարդու իրավունքներ և ազատություններ. Գարեգին Երկրորդը՝ Հայաստանում կազմակերպվող ԼԳԲՏ ֆորումի մասին
01/11/2018 15:38
Նոյեմբերի 1-ին Մայր Աթոռ Սուրբ Էջմիածնում ընթացող Գերագույն հոգևոր խորհրդի ժողովն անդրադարձ կատարեց վերջին օրերին հանրությանը հուզող` Հայաստանում համասեռամոլների ֆորումի կազմակերպման նախաձեռնությանը:
Գերագույն հոգևոր խորհրդի անդամները մտահոգություն արտահայտեցին հնարավոր ոչ ցանկալի զարգացումների վերաբերյալ` ընդգծելով, որ համասեռամոլության վարքագծի գովազդումը սպառնում է ազգային և հոգևոր արժեքներին:
Քննարկումների ընթացքում Ն.Ս.Օ.Տ.Տ. Գարեգին Երկրորդ Ծայրագույն Պատրիարք և Ամենայն Հայոց Կաթողիկոսը խնդրի վերաբերյալ ներկայացրեց իր դիտարկումները` մասնավորապես նշելով.
«Վերջին օրերին խորը մտահոգությամբ տեղեկացանք համասեռամոլների կողմից Հայաստանում նախաձեռնվող ֆորումի լուրերի մասին, որն առաջացրել է մեր ժողովրդի մեծ վրդովմունքը:
Մեր Քրիստոսասեր ժողովուրդը դարեր ի վեր կրողն է աստվածօրհնյալ ընտանիքի նվիրական գաղափարի և պահպանողը ընտանիքի սրբագործված արժեքի: Աստվածահաստատ ընտանիքի սրբազան խորհրդով է շարունակվում կյանքի գոյությունը, կյանքի հրաշագործությունը: Աստված պատվիրաններ ու բարոյականության նորմեր է սահմանել արարչաստեղծ մարդու համար: Այսօր, սակայն, փորձ է արվում բարոյական շեղումները և դրանց բացահայտ քարոզչությունը ներկայացնել իբրև մարդու իրավունքներ և ազատություններ: Քրիստոսի Սուրբ Եկեղեցին համասեռամոլության երևույթի նկատմամբ իր դիրքորոշումն արտահայտել է՝ անընդունելի հռչակելով այդ կենցաղակերպը իբրև մարդկային բնության խեղում, բայց երբեք չդադարելով հովվական խնամք ցուցաբերել և կոչ անել այդ մեղքի մեջ հայտնված անձանց՝ սրբագրելու իրենց ընթացքը:
Խստորեն մերժելի են և դատապարտելի ԼԳԲՏ ներկայացուցիչների կողմից հասարակության մեջ հրահրումներ առաջացնելու քայլերը և համասեռամոլության երևույթի որևէ հանրայնացում ու դրա գովազդում, որը գայթակղություն է մեր աճող սերնդի համար և սպառնալիք՝ մեր ազգի հարատևությանը»:

Предпринимается попытка представить моральные отклонения в качестве якобы прав и свобод человека – Католикос всех армян  Гарегин II об организуемом форуме ЛГБТ
01/11/2018 17:17
Предпринимается попытка представить моральные отклонения в качестве якобы прав и свобод человека – Католикос всех армян Гарегин II об организуемом форуме ЛГБТ
На состоявшемся 1 ноября в Первопрестольном Святом Эчмиадзине  собрании Высшего духовного совета была затронута волнующая в последние дни общественность страны инициатива организации в Армении форума ЛГБТ.
Члены совета выразили обеспокоенность в связи с возможными нежелательными развитиями, подчеркнув, что пропаганда гомосексуального поведения угрожает национальным и духовным ценностям.
В ходе обсуждений Его Святейшество Верховный Патриарх и Католикос всех армян  Гарегин II представил свои соображения в этой связи, в частности отметив:
«В последние дни с глубокой обеспокоенностью услышали вести об инициированном гомосексуалистами форуме в Армении, который вызвал большое возмущение в нашем народе.
Наш Христианский народ на протяжении веков являлся носителем идеи благословленной Богом семьи и хранителем семейных ценностей. Священный смысл благословенной Богом семьи – в продолжении жизнь, чудотворстве жизни. Господь установил заповеди и нормы морали для сотворенного им человека. Однако сегодня предпринимается попытка представить моральные отклонения и их открытую пропаганду в качестве якобы прав и свобод человека. Святая Церковь Христа выразила свою позицию о явлении гомосексуализма, провозгласив такой образ жизни неприемлемым отклонением от человеческой природы, однако никогда не прекращала проявлять пастырскую заботу и призывать погрязших в этом грехе исправить свою жизнь.
Провокационные действия представителей ЛГБТ-сообщества крайне предосудительны и неприемлемы и какое-либо обобществление и пропаганда гомосексуализма представляют искушение для нашего подрастающего поколения и угрозу для нашей нации».