Սիլվա Համբարձումյանը հաստատում է՝ 8 միլիոն դոլար կաշառք է տվել Արամ Հարությունյանին
Արամ Հարությունյանի հետ կապված աղմկահարույց գործը 2015 թվականի է, այսօր լրագրողների հետ հանդիպմանն ասաց գործարար Սիլվա Համբարձումյանը։
«Այս գործի ընթացքում երկու անգամ եղավ կասեցում, նորից վերսկսվեց», - ասաց նա՝ ավելացնելով, որ Արամ Հարությունյանն իրեն ամեն անգամ խաբել է։
«Բայց 2015 թվականի փետրվարին նա վերջնականապես ասաց՝ «ինչ ուզում ես գնա, արա, ես փող չեմ տալու»։ Ես ասացի լավ եք մտածել, ասեց՝ «այո»», - նշեց նա։
Համբարձումյանն ասաց, որ Բաղրամյան 26-ից իրեն վստահեցրել էին, որ գումարը հետ կգա։
«Բայց 2017-ի մարտին գործը կասեցվում է ու ինձ տեղյակ չեն պահում», - ասաց նա։
Ներկայացնելով մանրամասներ՝ Սիլվա Համբարձումյանն ասաց, որ քննիչն իրենից հետաքրքրվել է, թե ինչպես վստահ լինեն, որ գործարարը փող է փոխանցել։
«Հետո ես Դուբայից բերեցի այն կնոջը, որի հաշվին փոխանցել էին 8 միլիոն դոլար, նա ասաց, որ չի ճանաչում, ես էլ ասացի, որ չեմ ճանաչում, քանի որ այդ հաշվեհամարն ինձ տվել էր Արամ Հարությունյանը», - մանրամասնեց գործարարը։
Սիլվա Համբարձումյանն այս տարի դիմել ՀՀ գլխավոր դատախազին ու խնդրել գործին ընթացք տալ։
«ՀՀ երեք քաղաքացի՝ Գագիկ Կարապետյանը՝ Սևանի հոգեբուժարանի տնօրենը, Վիկտոր Մարտիրոսյանն ու Արմեն Խաչատրյանը, գնում են Դուբայ, իրենց հաշվին ստանում են փողը ու վերադառնում», - ասաց նա։
Սիլվա Համբարձումյանը նշեց, որ գումարը, որը փոխանցել է Արաքս Դիլանյանին հաշվին, վերջինս էլ փոխանցել է Արամ Հարությունյանի ազգականների, ընկերների հաշվին։

MP, former Nature Protection Minister Aram Harutyunyan received bribe amounting to 8 million USD for providing mine exploitation license, businesswoman Silva Hambardzumyan said at a news conference today, saying that the case dates back to 2015.
“During this period the case was twice suspended and resumed,” she said, adding that Aram Harutyunyan has twice deceived her.
“But in February 2015 he finally told me – go and do whatever you want, I will not give the money,” she said, adding that she was convinced from Baghramyan 26 that she would get her money back.
“But in March 2017 the case is being suspended and I was not informed about it,” she said, adding that the investigator asked her how they should know that she transferred the money.
“I brought the woman from Dubai Araks Dilanyan on the account of which the money were transferred,” she said, adding that they did not know each other, as the account for transferring money was given to her by Aram Harutyunyan.
Silva Hambardzumyan has applied this year to Armenia’s Prosecutor General for starting a case.
“Three citizens of Armenia – Garik Karapetyan, Sevan psychiatric hospital director, Viktor Martirosyan and Armen Khachatryan departed for Dubai, get the money on their accounts and return,” she said.
Hambardzumyan noted that she transferred the money to Araks Dilanyan, who in her turn, transferred to the accounts of Aram Harutyunyan’s  relatives, friends.