ԱԺՄ կուսակցությունը չի մասնակցի ԱԺ արտահերթ ընտրություններին
Ազգային ժողովի արտահերթ ընտրություններին մասնակցելու վերաբերյալ «Ազգային ժողովրդավարական միություն» (ԱԺՄ) կուսակցության նախագահ Վազգեն Մանուկյանը հայտարարություն է տարածել, որտեղ նշվում է, որ կուսակցությունը որոշում է կայացրել չմասնակցել արտահերթ ընտրություններին։
«ԱԺՄ կուսակցությունը 1991-2008 թթ. մեծ դերակատարում է ունեցել մեր պետության կյանքում: Այս տարիներին պարբերաբար ընտրակեղծիքների հետ բախվելու հետևանքով կուսակցության դերակատարումը քաղաքական դաշտում հետզհետե նվազել է: Երբ հայտարարվեց 2019 թ. գարնան վերջին արտահերթ խորհրդարանական ընտրություններ անցկացնելու մասին, մեր կուսակցությունը որոշում կայացրեց անպայման մասնակցել, և մենք մեծ ոգևորությամբ սկսեցինք քննարկումների փուլը:
Մենք նախատեսել էինք իրավիճակի կայունացումից հետո աշնան կեսերից  մշակված քայլերի հերթականությամբ համալրել և զարգացնել մեր կուսակցությունը, լայն քննարկումների միջոցով թարմացնել մեր գաղափարական սկզբունքներն ու ծրագրերը՝ նախապատրաստվելով գարնան ընտրություններին:
Ցավով արձանագրում ենք, որ անսպասելիորեն և մեր կարծիքով՝ պետական և ազգային շահով չհիմնավորված որոշում ընդունվեց արտահերթ խորհրդարանական ընտրություններն անցկացնել ոչ թե 2019-ի գարնանը, այլ այս տարվա դեկտեմբեր ամսին: Մենք, ինչպես և մի շարք այլ կուսակցութուններ, պատրաստ չենք և չենք ցանկանում մասնակցել մեզ պարտադրված խաղին: Նաև չենք կարծում, որ շուտափույթ անցկացվելիք այս ընտրությունները նպաստելու են Հայաստանում կայուն քաղաքական դաշտի ապահովմանը: Այս իրավիճակում հասարակությանը հնարավորություն չի տրվում  ընտրություն կատարելու գաղափարների և ծրագրերի միջև, մասնակցելու մեր պետության, հասարակության ապագայի տեսլականի ձևավորմանը:
Այս ամենը հաշվի առնելով՝ ԱԺՄ կուսակցությունը որոշում է կայացրել չմասնակցել դեկտեմբերին կայանալիք ԱԺ արտահերթ ընտրություններին:
Նոր Սահմանադրությունը, քաղաքական նոր իրավիճակը պարտադրում և տալիս է հնարավորություն հզոր, գաղափարական-ծրագրային կուսակցությունների վերականգմանը, ստեղծմանը և զարգացմանը:
Մենք կգնանք այդ ճանապարհով:
Պահի հրամայականով ստեղծված փոքր կուսակցությունների դաշինքների ժամանակն անցել է:
Ընտրությունների ավարտից հետո ԱԺՄ-ն կնախաձեռնի կուսակցության համալրման և զարգացման ծրագիր` նպատակ ունենալով նորից ստանձնել պետության մեջ այն դերակատարումը, որն ունեցել է սկզբնական շրջանում», - նշված է ԱԺՄ տարածած հայտարարության մեջ։

Партия «Национально- демократический союз» не будет участвовать в парламентских выборах
Партия «Национально- демократический союз» (НДС) приняла решение не участвовать в предстоящих внеочередных парламентских выборах, об этом говорится в распространенном председателем партии Вазгеном Манукяном заявлении.
«Партия НДС в 1991-2008гг. сыграла важную роль в жизни государства. За эти годы в результате периодического столкновения с избирательными фальсификациями роль партии на политическом поле постепенно уменьшилась. Когда было объявлено о проведении выборов весной 2019 года, наша партия приняла решение обязательно участвовать, и мы с большим воодушевлением начали этап обсуждений.
Мы предусмотрели и разработали поочередные шаги для развития и пополнения рядов партии с середины осени – после стабилизации ситуации, обновления идеологических принципов и программ посредством широких обсуждений, готовясь к выборам весной.
С сожалением констатирую, что было принято неожиданное и, по нашему мнению, необоснованное государственными и национальными интересами решение о проведении внеочередных парламентских выборов не весной 2019 года, а в декабре этого года. Мы, как и ряд других партий, не готовы и не хотим участвовать в игре, к которой нас принуждают. Не считаем также, что эти поспешно проводимые выборы посодействуют обеспечению стабильного политического поля Армении. В подобной ситуации обществу не предоставляется возможность выбора между идеями и программами, участия в формировании видения будущего нашего государства и общества.
Учитывая все это партия «Национально- демократический союз» приняла решение не участвовать в предусмотренных 9 декабря выборах Национального Собрания.
Новая Конституция, новая политическая ситуация обязывают и дают возможность восстановления, создания и развития мощных, идеологических и программных партий. Мы пойдем по этому пути», - отмечается в заявлении Вазгена Манукяна.