Բելառուսի նախագահը ՀԱՊԿ գլխավոր քարտուղարի պաշտոնի համար 3 թեկնածու ունի
Բելառուսի նախագահ Ալեքսանդր Լուկաշենկոն Բելառուսում Ադրբեջանի դեսպան Լատիֆ Հանդիլովի հետ հանդիպմանը նշել է, որ  իրենք պատրաստ  են ՀԱՊԿ գլխավոր քարտուղարի պաշտոնում առաջադրել իրենց թեկնածուին, և ինքն այս պահի դրությամբ ունի 3 թեկնածություն։
«Փաշինյանը պետք է պարզապես զբաղվի կառավարությունում ստեղծված իրավիճակով։ Հայաստանը գլխավորում է ԵԱՏՄ-ն և ՀԱՊԿ-ը, ինչը շատ մեծ ծանրաբեռնվածություն է անցումային շրջանում գտնվող երկրի համար։ Կկարողանա արդյոք Հայաստանը», - ասել է Բելառուսի նախագահը։
Նա հիշեցրել է, որ գլխավոր քարտուղարի հարցով վերջնական որոշումը կընդունվի Սանկտ Պետերբուրգում, որտեղ Փաշինյանը «կտա պատասխանը»։
Բելառուսի նախագահը նշել է նաև, որ ՀԱՊԿ գլխավոր քարտուղարի հարցը Աստանայում տեղի ունեցած հանդիպման ժամանակ քննարկվել է ընդամենը 15 րոպե:

Belarusian president has three candidates for CSTO secretary general post
President of Belarus Alexander Lukashenko stated that he is ready to propose three candidates for the post of CSTO secretary general.
“As of today, I can name three candidates for the post of secretary general of the CSTO,” Lukashenko stated at the meeting with Azerbaijani ambassador in Minsk, BelTa news agency reports.
He stressed that at the session in Astana the issue of replacement of CSTO seceratry general was not the main one.
“The discussion on domestic political situation in the CSTO member states took the most of the time at the session,” he said.