Հակոբ Արշակյանը Չինաստանի դեսպանին փոխանցել է, որ Հյուսիս-հարավի շինարարության տեմպերը զգալիորեն արագացել են
12/11/2018 12:02
ՀՀ տրանսպորտի, կապի և տեղեկատվական տեխնոլոգիաների նախարարի պաշտոնակատար Հակոբ Արշակյանն ընդունել է Հայաստանում Չինաստանի արտակարգ և լիազոր դեսպան Թիան Էրլունին։
Նախարարությունից տեղեկացնում են, որ Հակոբ Արշակյանը բարձր է գնահատել երկու երկրների միջև ձևավորված համագործակցությունը ինչպես ճանապարհաշինական, այնպես էլ բարձր տեխնոլոգիաների ու հեռահաղորդակցության ոլորտներում։
Նախարարի պաշտոնակատարն անդրադարձել է «Հյուսիս-հարավ տրանսպորտային միջանցքի ներդրումային ծրագրի» Տրանշ 3-ի շինաշխատանքներին, որոնք իրականացնում է չինական «Սինոհիդրո Քորփորեյշն» ընկերությունը։
Նա նշել է, որ այդ հատվածում որոշակի խնդիրներ էին առաջացել, բայց վերջին շրջանում դրական տեղաշարժ է նկատվում։ Շինարարության տեմպերը զգալիորեն արագացել են։
Խոսելով ծրագրի ժամկետների վերանայման մասին` Հակոբ Արշակյանը նշել է, որ պետք է նախ լրացուցիչ ուժեր ներգրավել, աշխատանքի մեջ հաշվետվողականությունը բարձրացնել, եւ եթե բոլոր ջանքերը գործադրվեն, բայց ժամկետները պահպանել հնարավոր չլինի, կքննարկվի նաեւ վերջնաժամկետը խելամիտ չափով երկարաձգելու հարցը։
Դեսպանը նշել է, որ մշտապես պատրաստ է աջակցել աշխատանքային հարաբերություններում փոխըմբռնման հաստատմանը։
Թիան Էրլունը չինական կողմի անունից հետաքրքրվածություն է հայտնել նաեւ Տրանշ 4-ում մասնակցություն ունենալու վերաբերյալ` կլինի դա չինական ընկերության կողմից շինարարության իրականացումը, թե ֆինանսական մասնակցությունը` վարկային բարենպաստ պայմաններով։ Նա նշել է, որ չինական կողմը բաց է ցանկացած ձեւաչափով համագործակցության համար։
Կողմերը մտքեր են փոխանակել նաեւ ուղիղ ավիահաղորդակցության թեմայի շուրջ։ Դեսպանն ընդգծել է, որ դրա հնարավորության մասին կարելի է խոսել, երբ, օրինակ, զգալի մեծանա ուղեւորահոսքը։
Հանդիպմանը ներկա նախարարի տեղակալի պաշտոնակատար Բագրատ Բադալյանը ներկայացրել է Բրյուսելում նոյեբերի 20-ին կայանալիք ««Pilot Project Expert Group meeting on Financing» խորագրով հանդիպմանը հայկական պատվիրակության մասնակցության շրջանակները։ Նախատեսվում է դրա ընթացքում ներկայացնել Տրանշ 4-ի շինարարության ծրագիրը, և շատ դրական է, որ չինական կողմը ևս հետաքրքրված է ծրագրով։
Դեսպան Էրլունը կարևորել է Հայաստանի դերը` որպես Չինաստան-ԵԱՏՄ անդամ երկրների տնտեսական կապերի հաստատման միջնորդ երկիր։
Դեսպանը նշել է նաեւ, որ ՏՏ ոլորտում համագործակցությունը եւս շատ հեռանկարային է, եւ դեռ չօգտագործված մեծ հնարավորություններ կան։
Հակոբ Արշակյանն էլ իր հերթին առաջարկել է ստեղծել մի հարթակ, որտեղ կհանդիպեն Հայաստանի ու Չինաստանի տեխնոլոգիական ոլորտի գործարարները, կծանոթանան եւ բիզնես կապեր կհաստատեն։ Նա նշել է, որ չնայած այս ոլորտում արտադրության ծավալները Չինաստանի հետ համեմատելի չեն, բայց մեր մասնագետների ուժը բարդ խնդիրների լուծումն է և Հայաստանում ներկայում բավական լուրջ նախագծեր են իրականացվում արհեստական բանականության, կիսահաղորդիչների թեստավորման, բլոկչեյն տեխնոլոգիաների եւ այլ առաջատար ուղղություններուվ։
Թիան Էրլունը հայտնեց, որ ամեն տարի աշնանը Շենժենում  էքսպո է անցկացվում, որը կարող է նման հարթակ դառնալ։ Դեսպանը կարևորեց ոչ միայն գործարար, այլև գիտական կապերը, հայ և չինացի գիտնակաների համագործակցությունն ու շփումները։

Armenia’s Transport, Communication and IT acting minister, Chinese ambassador discuss cooperation issues
12/11/2018 11:55
Armenia’s Transport, Communication and IT acting minister Hakob Arshakyan received today Chinese ambassador to Armenia Tian Erlong.
The acting minister highly assessed the cooperation between the two countries both in road construction, IT and telecommunication sectors.
During the meeting Arshakyan also referred to the Tranche 3 construction works of the North-South transport corridor investment program carried out by Chinese company.
He said some issues have raised in the sector, but currently positive changes are being noticed with the construction tempo having considerably accelerated.
Speaking about review of program terms, Arshakyan stressed the importance of involvement of additional forces in the works and noted that it is necessary to discuss the issue of reasonable prolongation of terms in case it becomes impossible to maintain the term fixed in the program.
The Chinese ambassador in his turn expressed China's interest to participate in Tranche 4 be it either construction by a Chinese company or financial participation of the Chinese side with favorable loan conditions. He stressed that the Chinese side is open for each format of cooperation.
During the meeting the parties also exchanged ideas over establishing direct flights between the two countries. The ambassador said the possibility may be discussed in case of increase of the volume of passenger flow in both directions.
The ambassador also highlighted Armenia’s role as a mediator country in establishing economic ties between China and EAEU member states.
Tian Erlong also noted that cooperation in IT sector between the two countries is also very promising and there are still unused possibilities in this regard.
The acting minister offered creation of a platform for meetings of Armenian and Chinese IT sphere representatives for discussing cooperation and establishing business ties.
The ambassador said that every year in fall Shenzhen expo is being conducted which may become such a platform.