Հիշեք՝ եթե ձեր նախընտրական եռյակի առաջին տեղում լինի Նիկոլի ուսապարկը, Նիկոլի «դուխով» կեպկեն՝ 2-րդ, Նիկոլի հազը՝ 3-րդ, դուք, մեկ է, 80 տոկոս ձայն եք հավաքելու. Աշոտյան (Տեսանյութ)
13/11/2018 17:09
ԱԺ հայտարարությունների ժամին ելույթ ունեցավ ԱԺ Հանրապետական խմբակցության պատգամավոր, ՀՀԿ փոխնախագահ Արմեն Աշոտյանը, ով նկատել է, որ ՀՀԿ-ի հայտարարությունը՝ ընտրություններին մասնակցելու մասին, քաղաքական որոշ ուժեր ու գործիչներ դժվար են մարսել:
«Ես հասկանում եմ՝ դժվար է մարսել Հայաստանի պատմության մեջ առաջին նախադեպը, երբ նախորդ իշխանությունները ոչ թե ջախջախվում, տրոհվում են, ինչպես կոմունիստները, ՀՀՇ-ն, այլ փորձում են քաղաքական համակարգի կայացման ավանդույթներ դնել: Կարծում եմ՝ սա այն դեպքն է, երբ Հանրապետական կուսակցության մասնակցությունը ընտրություններին իրականում նպաստելու է ժողովրդավարության զարգացմանը երկրում», - նշեց ԱԺ Հանրապետական խմբակցության պատգամավորը:
Նա տեղեկացրեց, որ ռեյտինգային ընտրակարգով դնելու է իր թեկնածությունը Երևանի թիվ 4 ընտրատարածքում, որն ընդգրկում է նաև իր ծննդավայրը՝ Էրեբունի վարչական շրջանը:
«Հույս ունեմ, որ կլինեն մարդիկ, ովքեր կուզենան խորհրդարանում տեսնել քաղաքական գործիչների, որոնք ունեն գործադիր իշխանության, երկիրը ներկայացնելու փորձ, ինչպես նաև փորձ՝ այս իշխանությունների հետ աշխատելու», - ասաց Աշոտյանը:
Նա իր ելույթում նաև անդրադարձավ ՀՀԿ-ի մասնակցելու վերաբերյալ այսօր երկու փոխվարչապետերի՝ Արարատ Միրզոյանի և Տիգրան Ավինյանի հայտարարություններին ու հորդորեց չլինել այդքան ինքնավստահ:
«Մեկը մյուսից ընտիր ելույթ են ունեցել, մեկն ասում է՝ մրցակից չունենք, ՀՀԿ-ն մեզ մրցակից չէ, մյուս փոխվարչապետն ասում է՝ մենք արդեն հաղթել ենք: Տղերք, նորից ասեմ՝ մի կրկնեք իմ ու Շարմազանովի սխալները, մի եղեք այդքան ինքնավստահ, որովհետև կործանումը սկսում է մեծամտությունից, գոռոզամտությունից: Մի արեք դա: Լավ է՝ մի բարեկիրթ նախարար գտնվեց՝ կրթության, գիտության նախարարը, որը ասաց, թե բոլորն են իրենց մրցակից: Ախր եթե գլուխ եք գովում Նիկոլի շուքի, ստվերի տակ, հիշեք՝ եթե ձեր նախընտրական եռյակի առաջին տեղում լինի Նիկոլի ուսապարկը, Նիկոլի «դուխով» կեպկեն՝ 2-րդ, Նիկոլի հազը՝ 3-րդ, դուք, մեկ է, 80 տոկոս ձայն եք հավաքելու: Իմ ռեյտինգային ընտրատարածքում թեկնածություն դնի ոչ թե ֆիզիկական անձ, այլ Նիկոլի սելֆիի ձողը, էլի առաջին տեղն է գրավելու: Էս նիկոլամանիայի պտուղները գտեք, քաղեք, բայց մի թափահարեք: Դուք գուցե ունեք լումա, բայց ոչ այնքան, որ այդ քաղաքական ժառանգությունը վերագրեք ձեզ», - հայտարարեց Աշոտյանը:

Помните, если на первом месте вашей предвыборной тройки будет рюкзак Никола, на втором – кепка Никола, на третьем – кашель Никола, вы все равно получите 80% голосов – Армен Ашотян
Депутат парламента от фракции Республиканской партии Армении, заместитель председателя РПА Армен Ашотян заявил сегодня, что некоторые политические силы и деятели «трудно переварили» заявление Республиканской партии об участии в парламентских выборах 9 декабря.
«Я понимаю, что трудно переварить первый прецедент в истории Армении, когда прежняя власть не уничтожается, не распадается, как в свое время коммунисты, АОД, а пытается заложить основу становления политической системы. На мой взгляд, это тот случай, когда участие Республиканской партии в выборах действительно поспособствует развитию демократии в стране», - отметил депутат фракции РПА.
Он сообщил, что выдвинет свою кандидатуру по рейтинговой системе в избирательном округе №4 Еревана, который охватывает административный район Эребуни, где он родился.
«Надеюсь, что будут люди, которые захотят увидеть в парламенте политических деятелей, которые имеют длительный опыт работы в исполнительной власти, представления страны на международных площадках, а также опыт работы с этими властями», - сказал Армен Ашотян.
В своем выступлении он обратился также к заявлениям двух и.о. вице-премьеров, Тиграна Авиняна и Арарата Мирзояна, об участии Республиканской партии в выборах и призвал их не быть такими самоуверенными.
Напомним, Тигран Авинян, комментируя сегодня замечание о том, что РПА может стать их соперником, учитывая, что претендует на роль единственной оппозиции, заявил: «Я считаю, что Республиканская партия Армении точно так, как провалила свою возможность быть правящей партией, может провалить возможность быть оппозицией. Я не вижу соперничества между нами и РПА».
Арарат Мирзоян в свою очередь заявил, что взял бы на месте Республиканской партии Армении паузу в политической жизни, поскольку корни всех сегодняшних проблем исходят из Республиканской партии. «Они первоисточник всех порочных явлений и сейчас говорят о диктатуре. Я удивляюсь. Или эти люди неадекватны, не признаются себе в правде или обманывают людей. Не представляю, как вообще можно голосовать за РПА», - сказал он.