Աֆղանստանի նախագահը չի բացառում թալիբների հետ հաշտության համաձայնագրի կնքումը
Աֆղանստանի նախագահ Աշրաֆ Գանին հայտարարել է, որ հույս ունի հաշտության համաձայնագիր կնքել «Թալիբան» արմատական շարժման հետ: Այս մասին նա  ասել է Վաշինգտոնի Ջոնս Հոփքինսի համալսարանի ուսանողների հետ կայացած տեսազրույցի ժամանակ, փոխանցում է ТАСС-ը` հղում անելով Anadolu-ին:
«Հարցն այն չէ, թե դա (հաշտությունը թալիբների հետ) կլինի արդյոք: Հարցն, իմ կարծիքով, այն է, թե երբ դա տեղի կունենա: 21-րդ  դարում արդեն դժվար է պատերազմներն ավարտել ռազմական մեթոդներով: Աֆղանստանի և «Թալիբանի» դիմակայությունը կլուծվի քաղաքական ճանապարհով», - ասել է նա:
Նախագահը նշել է, որ «Թալիբանն» այժմ «շահած դիրքում չէ»: Գանին ասել է, որ «ԱՄՆ-ի և Աֆղանստանի կառավարության միջև  հստակ համաձայնություններ կան հաշտության գործընթացի առաջշարժման վերաբերյալ»:

Президент Афганистана считает возможным мирное соглашение с талибами
Президент Афганистана Ашраф Гани заявил, что рассчитывает заключить мирное соглашение с радикальным движением «Талибан». Об этом, как сообщает во вторник агентство Anadolu, он сказал во время видеоконференции со студентами вашингтонского Университета Джонса Хопкинса.
«Вопрос не в том, будет ли это [мир с талибами]. Вопрос, на мой взгляд, в том, когда это произойдет. В XXI веке уже трудно заканчивать войны военными методами. Противостояние Афганистана и «Талибана» будет решено политическим путем», — сказал он, сообщает ТАСС.
Президент указал, что «Талибан» сейчас «не находится в выигрышной позиции». Гани отметил, что «между США и афганским правительством существуют четкие договоренности относительно продвижения мирного процесса».