Իրանը Հայաստանին մոտ 10 դոլարով ավելի թանկ գազ է առաջարկում, քան Ռուսաստանը. նախարարի պաշտոնակատար
Իրանը Հայաստանին ավելի թանկ գնով է գազ առաջարկում, քան Ռուսաստանը, լրագրողների հետ ճեպազրույցում ասաց ՀՀ էներգետիկ ենթակառուցվածքների և բնական պաշարների նախարարի պաշտոնակատար Գարեգին Բաղրամյանը:
Նա ընդգծեց, որ բանակցություններ եղել են նախորդ նախարարի պաշտոնավարման ժամանակ, և Իրանից ստացվող գազը շուրջ 10 դոլարով ավելի թանկ է եղել, քան ՌԴ-ինը։
«Մենք իրանական գազը դիտարկում ենք երկրորդ սնուցման համատեքստում: Այսօր ունենք երկկողմանի գազի մատակարարում, երբ վթար է լինում ռուսական գազատարի վրա, մենք իրանական կողմից համաձայն պայմանավորվածության՝ մեծացնում ենք ծավալները: Բայց այսօր գումարային գործարք չկա, քանի որ իրանական կողմից երբևիցե չենք ստացել տնտեսապես ավելի հիմնավոր ու էժան առաջարկ», - ընդգծեց նա:
Նախարարի պաշտոնակատարը նաև նկատեց, որ եթե այսօր գազի ավելի էժան գնի առաջարկ լինի, իրենք կքննարկեն այդ հարցը։
Դիտարկմանն՝ արդյոք տեսնում է հնարավորություն սակագանի նվազեցման համար, Բաղրամյանն ասաց, որ հարցը քննելու համար ստեղծվել է հանձնաժողով և դրա շրջանակներում այդ հարցի պատասխանը կտրվի.

Price for the gas offered by Iran is higher than the one offered by Russia, Armenia's acting energy infrastructures and natural resources minister Garegin Baghramyan told the reporters today.
He said the negotiations were conducted during the tenure of previous minister. According to them, the price for gas offered by Iran is higher by $10 as compared with the price Armenia pays to Russia.
“We view the Iranian gas in the pre-context of secondary feeding. Today we have two-sided gas supply. In case of accidents on the Russian gas pipeline, according to the arrangement with Iran, we increase the volume of supply from it. But today we have no price contract with Iran as we have never received economically more grounded and available proposal from the Iranian side,” the acting minister stressed.
He also said that in case of receiving favorable proposal they will by all means consider it.
As to the possibility of lowering the gas price, Baghramyan said the set committee is studying the issue and the answer to the question will be received from them. “Naturally, we are negotiating over the reduction of gas tariff,” he said.