Տաջիկստանում հաստատել են ԻՊ-ի 12 անդամի ձերբակալության մասին լուրը
Տաջիկստանի Ազգային անվտանգության պետական կոմիտեի առաջին փոխնախագահ Մանսուրջոն Ումարովը հաստատել է, որ երկրում ահաբեկչական ակտեր նախապատրաստելու կասկածանքով ձերբակալվել է «Իսլամական պետության» (Ռուսաստանում արգելված) 12 անդամ:
«Հանցավոր խմբի անդամները հավաքագրվել են  ԻՊ-ի կողմից համացանցի միջոցով: Նրանք ահաբեկիչներին հավատարմության առցանց երդում էին տվել», - մեջբերում է Ումարովին РИА Новости-ն:
Նրա խոսքով՝ մեկ շաբաթ առաջ նրանք ձերբակալվել էին զինյալներից մեկի բնակարանում: Նա նշել է, որ ներսում հայտնաբերվել են պայթուցիկ սարքեր:
Ազգային անվտանգության պետական կոմիտեից տեղեկացրել են, որ հետաքննությունը գրեթե ավարտվել է, և շուտով գործը կներկայացվի դատարան:

В Таджикистане подтвердили информацию о задержании 12 членов ИГ
Первый зампредседателя Госкомитета нацбезопасности (ГКНБ) Таджикистана Мансурджон Умаров подтвердил информацию о том, что в стране задержали 12 членов «Исламского государства» (запрещенное в России) по подозрению в подготовке терактов.
«Члены преступной группировки были завербованы в члены «Исламского государства» через интернет и дали онлайн-клятву верности ИГ», — цитирует Умарова РИА Новости.
По его словам, за ними вели наблюдение и арестовали с поличным на квартире одного из боевиков неделю назад. В помещении были обнаружены взрывные устройства, отметил он.