Եթե տեսնեք՝ ինչ է տեղի ունենում անշարժ գույքի շուկայում, կտեսնեք, որ հայրենադարձությունը խթանվում է ամեն օր. Նիկոլ Փաշինյան
13/11/2018 14:01
Հայաստանում անշարժ գույքի շուկայում գների աճը վարչապետի պաշտոնակատար Նիկոլ Փաշինյանը պայմանավորում է նաև հայրենադարձության ակտիվացման գործոնով:
«Եթե տեսնեք՝ ինչ է տեղի ունենում անշարժ գույքի շուկայում, կտեսնեք, որ հայրենադարձությունը խթանվում է ամեն օր: Մեր երկրում անշարժ գույքի գները աճում են և դա նաև այն պատճառով, որ բազմաթիվ մեր հայրենակիցներ, ովքեր ապրում են արտերկրում, այս օրերին գալիս են և Հայաստանում անշարժ գույք են ձեռք բերում: Գալիս են ու ներդրումներ են անում: Այդ ամեն ինչը լինելու է ներգաղթի շատ կարևոր պատճառ», - այսօր խորհրդարանում 2019 թվականի բյուջեի նախագծի քննարկման ժամանակ հայտարարեց ՀՀ վարչապետի պաշտոնակատար Նիկոլ Փաշինյանը՝ արձագանքելով դաշնակցական պատգամավոր Ռուզան Առաքելյանի՝ հայրենադրաձության խթանման մասին դիտարկումներին:
Փաշինյանը հստակեցրեց, որ Հայաստանի բնակչության թիվը առաջիկա տարիներին կրկնապատկեlը իրենց կուսակցության ծրագրային դրույթներից է, հետևաբար այդ քաղաքականությունը իրենց համար գաղափարական նշանակություն ունի:
«Բայց մենք հայրենադրաձությունը չենք պատկերացնում տեխնիկական գործողությունների արդյունքում, դա պետք է լինի երկրի բովանդակային բարեփոխումների արդյունք: Ներգաղթի կոնցեպտը հետևյալն է՝ Հայաստանը պետք է դառնա լավագույն տեղը ապրելու համար» - ասաց վարչապետի պաշտոնակատարը:
Նա նկատեց, որ և Լիբանանում, և Ռուսաստանում հայ համայնքի ներկայացուցիչների հետ հանդիպումների ժամանակ լսել է հայերից, որ մտադրություն ունեն կամ պատրաստվում են վերադառնալ Հայաստան:

Если посмотрите, что происходит на рынке недвижимости, то увидите, что репатриация стимулируется каждый день – Никол Пашинян
13/11/2018 16:11
И.о. премьер-министра Армении Никол Пашинян обуславливает рост цен на рынке недвижимости также фактором активизации процесса репатриации.
«Если посмотрите, что происходит на рынке недвижимости, то увидите, что репатриация стимулируется каждый день. В нашей стране цены на недвижимость растут и это также по той причине, что многочисленные наши соотечественники, которые живут за рубежом, в эти дни возвращаются и покупают недвижимость в Армении. Приезжают и делают инвестиции. Все это будет очень важной причиной репатриации», - заявил сегодня в ходе обсуждения в парламенте проекта государственного бюджета на 2019 год Никол Пашинян, касаясь замечания члена фракции АРФ «Дашнакцутюн» Рузан Аракелян о стимулировании репатриации.
Пашинян уточнил, что удвоение численности населения Армении – одно из программных положений их партии, следовательно, эта политика имеет для них идеологическое значение.
«Но мы не представляем репатриацию как результат технических действий, это должно произойти в результате содержательных реформ в стране. Концепт репатриации в следующем – Армения должна стать лучшим местом для жизни», - заявил и.о. премьер-министра.
Он отметил, что во время встреч с представителями армянской общины и в России, и в Ливане слышал от армян, что они намерены или обязуются вернуться в Армению.