Ուրախանալ Փաշինյանի հնարավոր ձախողումներով՝ մերը չէ. Շարմազանով (Տեսանյութ)
«Այսօր Նիկոլ Փաշինյանի միակ գաղափարական ընդդիմությունը մենք ենք, բայց մենք մեկ անգամ չէ, որ նշել ենք, որ մեր հայրենիքը ծառացած է բազմաթիվ արտաքին և անվտանգային մարտահրավերների առջև։ Գիտակցելով այդ մարտահրավերները՝ Հանրապետական կուսակցությունը չի կարող գնալ բոյկոտի և կրավորական կեցվածք ընդունել։ Դա ազնիվ չի լինի։ Մենք չեն կարող կրավորական կեցվածք ընդունել ու ասել. դե ինչ ուզում ա թող լինի, թող Փաշինյանը գնա տապալվի: Դա ոչ պետական մոտեցում է», - ասաց նա։
Է.Շարմազանովն ընդգծեց, որ ՀՀԿ-ն շատ լավ գիտակցում է այդ մարտահրավերները և դրա համար գնում  է ընտրության, որպեսզի հետ պահի հայրենիքը ճակատագրական սխալներից։
«Ձեռքեր լվանալ, մարտահրավերներից փախնել և ուրախանալ Փաշինյանի հնարավոր ձախողումներով՝ դա մերը չէ», - ասաց նա։
Դիտարկմանը, թե ինչու Սերժ Սարգայանը չի մասնակցում ընտրություններին՝ հաշվի առնելով, որ նախկինում իր թիմը հայտարարում էր, որ նա անփոխարինելի է, Շարմազանովն ասաց, որ կայանալիք ընտրություններին ՀՀԿ-ն իշխանությունը վերանվաճելու համար չի գնում, այլ գնում է ընդդիմադիր բևեռ ձևավորելու, որովհետև բոլորին էլ պարզ է, թե որ ուժն է հաղթելու։

Эдуард Шармазанов: Радоваться возможным провалам Пашиняна – не для нас
«Сегодня мы являемся единственной идеологической оппозицией Никола Пашиняна, но мы неоднократно отмечали, что наша родина оказалась перед различными внешними угрозами и проблемами безопасности. Осознавая серьезность этих вызовов, Республиканская партия не может пойти на бойкот и занять пассивную позицию. Это будет несправедливо. Мы не можем вести себя пассивно и говорить: все равно, что будет, пусть Никол Пашинян потерпит фиаско. Это – негосударственный подход», - заявил Эдуард Шармазанов.
Он подчеркнул, что РПА очень хорошо осознает эти вызовы и идет на выборы, чтобы удержать страну от судьбоносных ошибок.
«Умывать руки, прятаться от вызовов и радоваться возможным провалам Пашиняна – не для нас», - отметил вице-спикер парламента.
На замечание, почему Серж Саргсян не участвует в выборах, учитывая, что в прошлом его команда заявляла, что он незаменим, Эдуард Шармазанов отметил, что РПА участвует в предстоящих выборах не для того, чтобы вернуть власть, а для того, чтобы сформировать оппозиционный полюс, поскольку всем очевидно, какая сила одержит победу.