Էներգախնայող LED-երով կլուսավորվեն նաև Արփի գյուղի փողոցները
Վայոց ձորի մարզի Արփի գյուղում, ամռան կեսերից շինարարական աշխատանքներ են մեկնարկել: Մինչև տարեվերջ դրանք ամբողջությամբ կավարտվեն: Արփին կհամալրի էներգախնայող տեխնոլոգիաների արդյունքից օգտվող բնակավայրերի ցանկը:
Ժամանակակից, էներգախնայող LED համակարգի գործարկմանն անհամբերությամբ սպասող բնակիչները, արտաքին լուսավորության խնդրի լուծումը կարևոր են համարում մի քանի տեսանկյունից. գոնե մասամբ կկրճատվի մայրաքաղաքի և իրենց գյուղի զարգացման տեմպերի միջև եղած տարբերությունը, երեկոյան ժամերին կավելանա մարդկանց հոսքն ու անվտանգությունը, կթեթևանա գյուղի ֆինանսական բեռը:
«Կան խնդիրներ, որոնց լուծումը համակարգում է շատ հարցեր: Լուսավորությունը դրանցից մեկն է: Հիմնականում հողագործությամբ ու անասնապահությամբ զբաղվող գյուղացին խոտհնձի է գնում երեկոյան ժամերի՝ շոգից խուսափելու համար: Իսկ այդ ժամանակ առաջանում է անվտանգության խնդիր. տարածքում կան վայրի կենդանիներ, որոնց մուտքը գյուղ լինում է երեկոյան ժամերի: Գյուղի արտաքին լուսավորությունը լուծման ենթակա հրատապ հարցերից է»,- ասել է գյուղի վարչական տարածքի ղեկավարը՝ Գագիկ Հովսեփյանը:
Արփի գյուղի լուսավորության ապահովմանն աջակցում են գյուղական վայրերում ենթակառուցվածքների զարգացումը ծրագրային կարևոր ուղղություն դարձրած գործընկերները՝ ՎիվաՍել-ՄՏՍ-ը և Վայրի բնության ու մշակութային արժեքների պահպանման հիմնադրամը (FPWC): Տեղում վստահ են, որ խնդրի կարգավորումը թույլ կտա համակարգել կարևոր այլ, օրինակ՝ առաջնային բուժօգնությանն առնչվող հարցեր. անհրաժեշտության դեպքում, երեկոյան ժամերին՝ հիվանդների տուն այցելությունն այլևս դժվար չի լինի:
«Սովորաբար հիվանդությունները սրվում են երեկոյան ժամերին, և մենք, անհրաժեշտ ներարկումներ կատարելու կամ օգնություն ցուցաբերելու համար, ստիպված ենք լինում հիվանդի տուն հասնել մութ փողոցներով: Լուսավորության բացակայությունը բարդացնում է այդ ամենը. գյուղում մեքենա ոչ բոլորն ունեն, երբեմն էլ հիվանդի մոտ հասնելու համար նույնիսկ ուղեկցող չի լինում: Լուսավորությունն անհրաժեշտ է»,- ասել է ընտանեկան բուժքույր Նեկտար Մարտիրոսյանը:
Գործընկեր կառույցների ջանքերով, ԽՍՀՄ-ի փլուզմանը հաջորդած իրավիճակը կմնա անցյալում: Կփոխվի հանրային սեփականության նկատմամբ գյուղացու վերաբերմունքն ու անտեսված չլինելու՝ նրա վստահությունը: էներգախնայող տեխնոլոգիաների ներդրման ծրագիրը հնարավորություն կտա թեթևացնել գյուղի ֆինանսական բեռն ու նպաստել կայուն և մաքուր շրջակա միջավայրի պահպանմանը։

The streets of Arpi village to be lightened by energy-efficient LED lights
Since mid-summer, construction works have been launched in Arpi village of VayotsDzor region. They will be completed by the end of the year. Arpi will replenish the list of settlements using energy-saving technologies. Residents, impatiently waiting for the launch of the state-of-the-art, energy-efficient LED system, highlight the importance of the solution of street lighting issue from several points of view: the difference of development between the capital and their village will be partially reduced, the flow of people and security during evening hours will increase, the financial burden of the village will be relieved.
“There are problem the solution of which systematizes many issues. Outdoor lighting is one of them. A farmer dealing with farming and cattle-breeding goes to haying in the evening hours to avoid the heat. Yet, during those hours security issues emerge: wild animals enter the village in the evening hours. The issue of street lighting of the village is an urgent problem that must be solved,” said the head of the administrative territory of the village Gagik Hovsepyan.
VivaCell-MTS and the Foundation for the Preservation of Wildlife and Cultural Assets (FPWC) are collaborating organizations that have made the development of infrastructures of rural communities an important program direction and contribute to the provision of outdoor lighting in Arpi village. Residents are sure that the solution of this problem will enable coordination of other important issues concerning, for example, first medical aid: evening visits to the patients’ houses will no longer be difficult.
“Usually diseases become aggravated during evening hours, and for providing necessary injections or medical assistance, we have to reach the patient’s home through dark streets. The absence of lighting complicates everything: not everyone has a car in the village; sometimes no one accompanies us to the patient’s home. Outdoor lighting is a necessity,” said family nurse NektarMartirosyan.
With the efforts of collaborating structures, the post-soviet situation will remain in the past. The attitude of the villagers towards public property and their confidence in not being neglected will change. The program of installing energy-sufficient technologies will give an opportunity to relieve the financial burden of the village and will contribute to the preservation of clean and sustainable environment.