ՌԴ ԿԲ-ն 5 ամսում 13 հազար հաղորդագրութուն է ստացել կիբեռսպառնալիքի մասին
Ռուսաստանի Բանկի վարկային և ֆինանսական ոլորտներում համակարգչային հարձակումների մոնիթորինգի և արձագանքման կենտրոնը հուլիսի 1-ից բանկերից և վճարային ենթակառուցվածքի ծառայություններ մատուցող օպերատորներից ստացել է ավելի քան 13 հազար հաղորդագրություն՝ կիբեռսպառնալիքների վերաբերյալ, հայտնում է RNS-ն՝ հղում անելով կարգավորչի մամուլի ծառայությանը:
«Տվյալների մշակման ավտոմատացված համակարգի գործարկման պահից Ռուսաստանի Բանկն իր ալիքներով ստացել է ավելի քան 13 հազար հաղորդագրություն: 29.10. 2018-ից  տվյալների մշակման ավտոմատացված համակարգի և ֆինանսական ոլորտներում համակարգչային հարձակումների մոնիթորինգի և արձագանքման կենտրոնի փոխգործակցությունը հասանելի է API-ի միջոցով, որը զգալիորեն ավելացնում է հաղորդագրությունների հոսքը», - ասված է հաղորդագրության մեջ:
Հուլիսի 1-ից Կենտրոնական բանկը բանկերին և վճարային ենթակառուցվածքի ծառայությունների օպերատորներին հանձնարարել է կիբեռհարձակումների և դրանց տեխնիկական պարամետրերի մասին հաշվետվություն ներկայացնել Ռուսաստանի վարկային և ֆինանսական ոլորտներում համակարգչային հարձակումների մոնիթորինգի և արձագանքման կենտրոն: Նշվում է, որ նախկինում նրանք դա կատարել են կամավոր հիմունքներով:

ЦБ с 1 июля получил более 13 тысяч сообщений о киберугрозах от банков
Центр мониторинга и реагирования на компьютерные атаки в кредитно-финансовой сфере (ФинЦЕРТ) Банка России с 1 июля получил более 13 тысяч сообщений от банков и операторов услуг платежной инфраструктуры о киберугрозах, сообщили RNS в пресс-службе регулятора.
«С момента запуска в промышленную эксплуатацию первой очереди автоматизированной системы обработки информации  ФинЦЕРТ Банка России по ее каналам банки направили более 13000 сообщений. С 29.10.2018  взаимодействие с АСОИ ФинЦЕРТ доступно с использованием API, что позволит значительно увеличить поток сообщений», - говорится в сообщении.
С 1 июля ЦБ обязал банки и операторов услуг платежной инфраструктуры сообщать в ФинЦЕРТ Банка России о хакерских атаках и их технических параметрах. Отмечалось, что ранее они делали это на добровольной основе.