Ինդոնեզիայի նախագահն ակնկալում է ԵԱՏՄ-ի հետ ազատ առևտրի գոտու շուտափույթ ստեղծում
Ինդոնեզիան ակնկալում է  արագացնել բանակցությունները ազատ առևտրի գոտու վերաբերյալ Եվրասիական տնտեսական միության հետ համաձայնագրի կնքնման շուրջ: Այս մասին ինդոնեզացի լրագրողների հետ զրույցում ասել է Ինդոնեզիայի նախագահ Ջոկո Վիդոդոն՝ ամփոփելով ՌԴ առաջնորդ Վլադիմիր Պուտինի հետ Սինգապուրում կայացած հանդիպման արդյունքները:
«Հուսով եմ, որ Ռուսաստանը մեզ կաջակցի ԵԱՏՄ-ի հետ ազատ առևտրի գոտու ստեղծման շուրջ բանակցությունների արագացման հարցում», - ասել է Վիդոդոն, որի խոսքերը  մեջբերել է Detik լրատվական պորտալը:
Բացի այդ, ըստ նրա՝ Ջակարտան հույս ունի ընդլայնել տնտեսական գործակցությունը Մոսկվայի հետ, առաջին հերթին արմավենու յուղի մատակարարումների ոլորտում:
Երկու երկրների ղեկավարների հանդիպումը չորեքշաբթի տեղի է ունեցել Սինգապուրում, որտեղ ընթանում են Հարավարևելյան Ասիայի երկրների ասոցիացիայի միջոցառումները:

Президент Индонезии рассчитывает на скорейшее создание зоны свободной торговли с ЕАЭС
Индонезия рассчитывает ускорить переговоры по заключению соглашения о зоне свободной торговли с Евразийским экономическим союзом (ЕАЭС). Об этом заявил президент страны Джоко Видодо в беседе с индонезийскими журналистами по итогам встречи в Сингапуре с президентом РФ Владимиром Путиным.
"Надеюсь, что Россия окажет нам содействие в ускорении переговоров по созданию зоны свободной торговли с ЕАЭС", - сказал Видодо, которого в четверг цитирует новостной портал Detik.
Кроме того, по его словам, в Джакарте рассчитывают на расширение "экономического партнерства с Москвой, в первую очередь в сфере поставок пальмового масла, которое "является одной из главных статей внешней торговли страны".
Встреча лидеров двух стран состоялась в среду в Сингапуре, где проходят мероприятия по линии Ассоциации государств Юго-Восточной Азии.