Նման բան անգամ «հին Հայաստանում» ամեն անգամ չէր պատահում. բողոքարկելու ենք դատախազություն. Իոաննիսյան
15/11/2018 15:54
«Իրազեկ քաղաքացիների միավորում» հասարակական կազմակերպության համակարգող Դանիել Իոաննիսյանը Facebook-իր էջում տեղեկացրել է, որ ստացել է ոստիկանության Հրազդանի բաժնի հետաքննիչ Տ. Սիրունյանի որոշումը՝ «Անկախ դիտորդի» ներկայացուցիչներին խոչընդոտելու դեպքով քրեական գործի հարուցումը մերժելու մասին:
«Մի խոսքով, հետաքննիչը, գործնականում հաստատելով խոչընդոտման փաստը, գտել է, որ հանցակազմ չկա՝ անգամ չփորձելով այդ մոտեցումը հիմնավորել որևէ «վերլուծությամբ»: Բողոքարկելու ենք դատախազություն: Նման բան անգամ «հին Հայաստանում» ամեն անգամ չէր պատահում», - նշել է նա:
Ավելի վաղ «Իրազեկ քաղաքացիների միավորում» ՀԿ-ի FIP.am կայքը հրապարակել էր իր լրագրող Ռաֆայել Աֆրիկյանի և Հրազդանի 6-րդ դպրոցի տնօրենի խոսակցության ձայնագրությունը, որում տնօրենը խոստանում էր Սասուն Միքայելյանի որդու քարոզարշավին մարդ բերել։ Այս դեպքի վերաբերյալ ՀՀ քննչական կոմիտեն քրեական գործ է հարուցել, ինչը, ըստ ՀԿ նախագահ Դանիել Իոաննիսյանի, իրենց համար շոկային անակնկալ էր։
«Մեզ համար անակնկալ էր, որովհետև երբ Ռաֆայելին հրավիրեցին քննչական կոմիտե, մեր մոտ վստահություն կար, որ կանչում են, որպեսզի պարզեն հանգամանքները՝ կապված վարչական ռեսուրսի չարաշահման հետ», - Aysor.am-ի թղթակցի հետ զրույցում ասաց Դանիել Իոաննիսյանը։
Նա նշեց, որ քննչական կոմիտեն պետք է գործը հարուցած լիներ 149.1 հոդվածով, այնինչ, պարզվել է, որ գործը հարուցված է 146 հոդվածով (նամակագրության գաղտնիության խախտումը)։

Даниел Иоаннисян намерен обратиться в прокуратуру в связи с отказом следователя возбудить уголовное дело
15/11/2018 17:00
Координатор общественной организации «Союз информированных граждан» Даниел Иоаннисян сообщил на своей странице в  Facebook, что получил решение следователя отделения полиции Раздана Т.Сируняна об отказе возбудить уголовное дело по факту препятствования представителям «Независимого наблюдателя».
«Одним словам, следователь, практически подтвердив факт воспрепятствования, посчитал, что состава преступления нет, даже не попытавшись обосновать свой подход каким-то "анализом". Подобного даже в "старой Армении" не происходило каждый раз», - отметил он.
Ранее сайт общественной организации «Союз информированных граждан» FIP.am опубликовал аудиозапись разговора между журналистом Рафаелом Африкянои и директором разданской школы № 6, в котором директор обещает привести людей на предвыборную встречу с сыном Сасуна Микаеляна. В Следственном комитете Армении по данному факту возбуждено уголовное дело, что, по словам Даниела Иоаннисяна, стало для него шоковой неожиданностью.
«Для нас это стало неожиданностью, поскольку, когда Рафаела пригласили в Следственный комитет, мы были уверены, что его вызывают для выяснения обстоятельств, в связи с использованием административного ресурса», - заявил в беседе с корреспондентом Aysor.am Даниел Иоаннисян.