Փարիզը Լոնդոնին աղետ է սպառնում Brexit-ից չհրաժարվելու դեպքում
Մեծ Բրիտանիայի իշխանությունները հայտնվել են այն իրավիճակում, երբ հարկավոր է կամ հրաժարվել Եվրամիությունից իրենց երկրի խոստացված դուրս գալուց (Brexit), կամ համաձայնել անխուսափելի տնտեսական աղետին, որը տեղի կունենա ԵՄ-ի հետ կապերը խզելու դեպքում: Նման կարծիքը հայտնել է Ֆրանսիայի էկոնոմիկայի և ֆինանսների նախարար Բրյունո լե Մերը։
«Բրիտանացի այն քաղաքական ղեկավարների առջև, որոնք հանդես էին գալիս Brexit-ի օգտին, այժմ ընտրություն է ծառացել իրենց անհեթեթ քաղաքական խոստումից հրաժարվելու և տնտեսական աղետի միջև, որի հենց առաջին զոհը կդառնա բրիտանացի ժողովուրդը»,- հայտարարել է նա Փարիզում՝ ելույթ ունենալով Առևտրի համաշխարհային կազմակերպության (ԱՀԿ) ապագային նվիրված խորհրդաժողովում:
Նոյեմբերի 14-ին Միացյալ Թագավորության նախարարների կաբինետը համաձայնեցրել է Brexit-ի պայմանների վերաբերյալ գործարքի նախագիծը: Արդեն հինգշաբթի առավոտյան Մեյի թիմի միանգամից չորս անդամներ, այդ թվում՝ Brexit-ի գործերի նախարար Դոմինիկ Ռաաբը և աշխատանքի ու թոշակների գործերի նախարար Էսթեր Մաքվեյը, իրենց պաշտոններից հրաժարական են տվել՝ ի նշան համաձայնագրի նախագծի հավանության արժանացած պայմաններին անհամաձայնության. նրանք այն համարել են չափազանց մեծ զիջում Բրյուսելին, ինչը հակասում է այն բանին, ինչի օգտին բրիտանացիները քվեարկեցին 2016 թվականին անցկացված հանրաքվեում:

В Париже считают, что у Лондона есть выбор между отказом от Brexit и катастрофой
Британские власти сейчас оказались в ситуации, при которой им нужно либо отказаться от обещанного выхода их страны из Евросоюза (Brexit), либо согласиться с неминуемой экономической катастрофой, которая произойдет в случае разрыва связей с ЕС. Такое мнение высказал в пятницу министр экономики и финансов Франции Брюно Ле Мэр.
"Перед бритаскими политическими руководителями, которые выступали за Brexit, теперь стоит выбор между отказом от их абсурдного политического обещания и экономической катастрофой, первой же жертвой которого станет британский народ", - заявил он, выступая в Париже на конференции, посвященной будущему Всемирной торговой организации (ВТО).
14 ноября британский кабинет министров согласовал проект сделки по условиям Brexit. Уже в четверг утром сразу четыре члена команды Мэй, в том числе министр по делам Brexit Доминик Рааб и министр труда и по делам пенсий Эстер Маквей, подали в отставку со своих постов в знак несогласия с условиями одобренного проекта соглашения - они посчитали его слишком большой уступкой Брюсселю, идущей вразрез с тем, за что британцы проголосовали на референдуме 2016 года.