Facebook-ն անկախ մարմին է ստեղծելու անընդունելի կոնտենտի դեմ պայքարի համար
Ամերիկյան Facebook ընկերությունը մտադիր է ստեղծել անկախ մարմին, որը սոցիալական ցանցին օգնելու է  պայքարել իր կարգերը  խախտող հրապարակումների դեմ,  հայտնել է ընկերության ղեկավար Մարկ Ցուկերբերգը:
Անկախ մարմինը քննարկելու է սոցցանցի օգտատերերի գանգատները, որոնք արվում են Facebook-ի կանոնները խախտող հրապարակումների հեռացման կապակցությամբ:  Նոր մարմինը պետք է հայտնվի 2019 թվականին:
«Հաջորդ տարի մենք պլանավորել ենք կոնտենտի վերաբերյալ որոշումների գանգատարկման նոր եղանակ ստեղծել անկախ մարմնում, որի որոշումները կլինեն թափանցիկ և  կատարման համար պարտադիր: Այդ մարմնի նպատակը լինելու է մարդկանց ձայնի իրավունք տրամադրելու սկզբունքի պահպանումը և միաժամանակ մարդկանց անվտանգության ապահովումը», - ասված է Ցուկերբերգի պաշտոնական հայտարարության մեջ:
Facebook-ի ղեկավարը նշել է, որ սոցցանցը նախագծի մշակման վաղ փուլում է: Առայժմ հայտնի չէ, թե հատկապես ովքեր են ընդգրկվելու անկախ մարմնում, որի աշխատանքը, Ցուկերբերգի կարծիքով, թույլ կտա համոզվել, որ անընդունելի հրապարակումների հեռացման որոշումներն ընդունվում են ի շահ հասարակության:

Facebook создаст независимый орган для борьбы с неприемлемым контентом
Компания Facebook намерена создать независимый орган, который будет помогать социальной сети в борьбе с публикациями, нарушающими ее правила, сообщил на своей странице глава компании Марк Цукерберг.
Независимый орган будет рассматривать жалобы пользователей социальной сети, возникающие в связи с удалением публикаций, нарушающих правила Facebook. Отмечается, что новый орган должен появиться в 2019 году.
"В следующем году мы планируем создать новый способ обжалования решений по контенту в независимом органе, решения которого будут прозрачными и обязательными к выполнению. Целью этого органа будет соблюдение принципа предоставления людям права голоса и в то же время обеспечение безопасности людей", — говорится в официальном заявлении Цукерберга.
Глава Facebook отметил, что соцсеть находится на ранней стадии разработки проекта. Пока неизвестно, кто именно будет входить в независимый орган, работа которого, по мнению Цукерберга, позволит убедиться, что решения об удалении неприемлемых публикаций принимаются в интересах общества.