Որևէ բան չենք կարող անել, ստիպված պետք է ենթարկվենք դատարանի որոշմանը. Վաչագան Ղազարյանի փաստաբան
ՀՀ 3-րդ նախագահ Սերժ Սարգսյանի թիկնազորի նախկին պետ Վաչագան Ղազարյանի պաշտպանները Վճռաբեկ դատարանի՝ նոյեմբերի 15-ին կայացրած որոշումից հետո, այս պահին որևէ քայլ չեն կարող ձեռնարկել։
«Ստիպված ենք ենթարկվել դատարանի որոշմանը։ Դուք գիտեք, որ Վճռաբեկ դատարանի որոշումը որևէ այլ տեղ վիճարկել հնարավոր չէ», - Aysor.am-ի թղթակցի հետ զրույցում ասաց Վաչագան Ղազարյանի փաստաբան Արմեն Հարությունյանը։
Վճռաբեկ դատարանը, հիշեցնենք, որոշել էր բավարարել է գլխավոր դատախազի տեղակալի բողոքը՝ օրինական ուժ տալով առաջին ատյանի դատարանի որոշմանը՝ Վաչագան Ղազարյանի նկատմամբ կալանավորումը որպես խափանման միջոց ընտրելու մասին և գրավի կիրառումը ճանաչել է անթույլատրելի։
Վճռաբեկ դատարանի որոշումը Ղազարյանի պաշտպանական կողմը դեռ չի ստացել և ստանալուց հետո նոր միայն կորոշի հետագա անելիքների մասին։ Նրա խոսքով՝ նախ կարող են դարձյալ որպես խափանման միջոց գրավ կիրառելու մասին միջնորդություններ ներկայացնել և չի բացառվում Մարդու իրավունքների եվրոպական դատարան դիմելու հնարավորությունը։
«Ի վերջո մարդուն ազատությունից զրկելու մասին է խոսքը, այն դեպքում, երբ անձը որևէ կերպ չի խոչընդոտել նախաքննական մարմնին նախաքննություն իրականացնելիս։ Ավելին, շատ կարևոր բան ասեմ՝ երեկ, երբ հրապարակվեց Վճռաբեկ դատարանի որոշումը, Վաչագան Ղազարյանը հինգ րոպե հետո ներկայացավ նախաքննություն իրականացնող մարմին՝ ՀՔԾ, և չխուսափեց կալանավորվելուց», - նկատեց փաստաբան Հարությունյանը։
Ինչ վերաբերում է Ղազարյանի վերաբերյալ քրեական գործի նախաքննության տևողությանը, Հարությունյանն ասաց, որ այն կարող է երկար տևել և «դրա վերջը չի երևում»։
Փաստաբանի խոսքով՝ այս ընթացքում, երբ նախաքննություն է իրականացվել, Վաչագան Ղազարյանը անհրաժեշտության դեպքում օգնել է քննությանը, խոչընդոտելու փորձեր չի արել։ Ավելին, փաստաբանը նկատեց, որ նրան առնչվող օբյեկտներում Հարկային մարմինները «անհիմն ու անտեղի հարկային ստուգումներ են իրականացրել», սակայն միևնույն է, Վաչագան Ղազարյանը չի խոչընդոտել դրանց ընթացքին։
«Չգիտեմ՝ որն էր նրան ազատությունից զրկելու նպատակը։ Վճռաբեկ դատարանի որոշումը մեզ համար անսպասելի էր և օրինականացրեց կալանավորելու վերաբերյալ նախկին որոշումները», - հավելեց փաստաբանը։
Հիշեցնենք՝ ապօրինի հարստացման համար մեղադրվող Վաչագան Ղազարյանի խափանման միջոցը փոխվել էր և կիրառվել էր գրավ՝ 1 մլրդ դրամի չափով: Գրավի այս չափը աննախադեպ էր, և պաշտպանական կողմը հայտարարել էր, որ Ղազարյանի ընկերներն են այդ գումարը փոխանցել:
Վաչագան Ղազարյանին մեղադրանք էր առաջադրվել ապօրինի հարստացման համար, այսինքն՝ նա ՀՀ բարձրաստիճան պաշտոնատար անձանց էթիկայի հանձնաժողով ներկայացրած հայտարարագրերում թաքցրել է իր ունեցած դրամական միջոցների իրական չափի մասին հայտարարագրման ենթակա տվյալները: Մասնավորապես, ըստ ՀՔԾ-ի, քննությամբ հիմնավորվել է, որ Վաչագան Ղազարյանն իր՝ 2017թ.-ի գույքի, եկամուտների և փոխկապակցված անձանց հայտարարագրում, ինչպես նաև պաշտոնեական պարտականությունները դադարեցնելու օրվա՝ 2018թ.-ի մայիսի 17-ի դրությամբ առկա գույքի, եկամուտների և փոխկապակցված անձանց հայտարարագրում թաքցրել է իր ունեցած դրամական միջոցների իրական չափի մասին հայտարարագրման ենթակա տվյալները, որը հանգեցրել է առանձնապես խոշոր չափերով գույքի՝ 460.000.000 ՀՀ դրամի, 615.268.944 ՀՀ դրամին համարժեք՝ 1.272.900 ԱՄՆ դոլարի և 124.371.180 ՀՀ դրամին համարժեք՝ 218.000 եվրոյի չհայտարարագրմանը:

Мы вынуждены подчиниться решению суда – адвокат Вачагана Казаряна
Адвокаты бывшего начальника охраны экс-президента Армении Сержа Саргсяна – Вачагана Казаряна – после принятого Кассационным судом 15 ноября решения не могут пока предпринять каких-то действий.
«Мы вынуждены подчиниться решению суда. Вы знаете, что решение Кассационного суда обжаловать в какой-либо другой инстанции нельзя», - заявил в беседе с корреспондентом  Aysor.am адвокат Вачагана Казаряна Армен Арутюнян.
Напомним, Кассационный суд Армении удовлетворил жалобу заместителя генерального прокурора против решения об изменении меры пресечения в виде ареста на освобождение под залог в отношении  Вачагана Казаряна. Тем самым решение суда первой инстанции о применении ареста в отношении Вачагана Казаряна вновь вступило в силу.
Сторона защиты еще не получила решение Кассационного суда и решит дальнейшие шаги только после его получения. По словам адвоката, может быть представлено ходатайство о применении залога, не исключается также возможность обратиться в Европейский суд по правам человека.
«В конце концов, речь идет о лишении свободы человека, в том случае, когда он никоим образом не препятствовал органу предварительного следствия во время расследования. Более того, вчера, когда был опубликован решение Кассационного суда, Вачаган Казарян через пять минут явился в орган предварительного следствия – Специальную следственную службу и не пытался избежать ареста», - отметил адврокат Арутюнян.
Что касается длительности следствия по делу Вачагана Казаряна, Арутюнян отметил, что оно может растянуться на долгое время и «конца пока не видно».
По словам адвоката, за период следствия, Вачаган Казарян в случае необходимости помогал следствию, и никаких попыток препятствования не предпринимал. Более того, адвокат отметил, что в связанных с Казаряном объектах были проведены «необоснованные и напрасные налоговые проверки», однако он не препятствовал этому процессу.
«Не знаю, в чем заключается цель лишения его свободы. Решение Кассационного суда было для нас неожиданным  и придало законность прежним решениям об аресте», - добавил адвокат.
Напомним, Апелляционный суд Армении удовлетворил ходатайство адвокатов об изменении меры пресечения в виде ареста в отношении обвиняемого в незаконном обогащении Вачагана Казаряна и применил залог в размере 1 млрд. драмов. Размер залога был беспрецедентным и сторона защиты заявила, что эту сумму перечислили друзья Вачагана Казаряна.