ԱՄՆ-ում առաջին ձյունն 8 մարդու կյանք է խլել
Միացյալ նահանգներում առաջին ձնատեղումները, որոնք  գրանցվել են երկրի հյուսիսարևելյան և մի շարք կենտրոնական շրջաններում, առնվազն ութ մարդու կյանք են խլել, հայտնել է CBS հեռուստաընկերությունը:
Տեղական իշխանությունների տվյալով՝ ութ մարդ մահացել է ձնապատ կամ սառցակալած ավտոճանապարհներին ճանապարհատրանսպորտային պատահարների հետևանքով. երեքը՝ Արկանզասի նահանգում, երկուսը՝ Միսիսիպիում, մեկական՝ Մերիլենդում, Օհայոյում և Ինդիանայում: Միսիսիպիում շրջվել է մի ավտոբուս, դրա 46 ուղևորներին բուժօգնություն է ցուցաբերվել, երկու կանանց փրկել չի հաջողվել:
Ձյուն է տեղացել ընդարձակ տարածքում, որտեղ 80 մլն մարդ է ապրում: Ձյան ծածկույթի հաստությունն առանձին շրջաններում հասնում է 20 սմ-ի: Մի շարք վայրերում պոկվել են էլեկտրահաղորդման լարերը: Մոտ  300 հազար ամերիկացիներ առանց էլեկտրականության են մնացել, այդ թվում՝ Վիրջինիայում, Օհայոյում, Քենթուքիում և Ինդիանայում:
Եղանակի պատճառով ավիաընկերությունները  մոտ 1600 չվերթ են չեղարկել, հիմնականում՝ Նյու Յորքի շրջանում: Եվս ավելի քան 5 հազար չվերթներ հետաձգվել են:

В США из-за снегопадов погибли по меньшей мере восемь человек
Первые снегопады в США, обрушившиеся в среду и четверг на северо-восточные и ряд центральных районов страны, унесли жизни по меньшей мере восьми человек. Об этом сообщила в пятницу телекомпания CBS.
По данным местных властей, восемь человек погибли в результате дорожно-транспортных происшествий на заснеженных или обледеневших автострадах: три - в штате Арканзас, два - в Миссисипи, по одному - в Мэриленде, Огайо и Индиане. В Миссисипи, в частности, перевернулся автобус, 46 пассажирам пришлось оказывать медицинскую помощь, двух женщин спасти не удалось.
Снег выпал на обширной территории, на которой проживают 80 млн человек. Толщина снежного покрова достигает в некоторых районах 20 см. Во многих местах оказались оборваны провода линий электропередач. Около 300 тыс. американцев остались без электричества, в том числе в Вирджинии, Огайо, Кентукки и Индиане.
Из-за непогоды авиакомпании отменили почти 1,6 тыс. рейсов, в основном в районе Нью-Йорка. Еще свыше 8 тыс. рейсов было перенесено.