Փարիզում բողոքում են Apple Store-ի բացման դեմ
Ֆրանսիայում ՝ Ելիսեյան պալատի մատույցներում, բողոքի ակցիա է անցկացվել՝ Apple Store-ի նոր հսկա խանութի բացման դեմ: Այն կազմակերպել են միջազգային հակագլոբալիստական Attac շարժման ակտիվիստները:
«Մեր գործողություններով ցանկանում ենք հիշեցնել, որ տվյալ ընկերությունը հարկերից զանգվածային խուսափելու տեսանկյունից  աշխարհում առաջին տեղում է», — հայտնել է Ֆրանսիայում Attac-ի ներկայացուցիչ Օրելի Թրուվեն:
Ակտիվիստները համոզված են, որ ընկերությունը եվրոպացիներին զրկում է միլիարդավոր դոլարներից՝ տեղափոխելով գումարները «հարկային դրախտի  գոտիներ» համարվող երկրներ, իսկ  Ելիսեյան պալատը վերածվել է  հարկերից խուսափող ընկերությունների և բանկերի ներկայացուցչությունների տեղաբաշխման վայր:
Ինչպես գրել է News.ru-ն՝  Apple-ի գլխավոր տնօրեն Թիմ Կուկը հայտարարել է, որ անխուսափելի է համարում ԱՄՆ-ում բարձր տեխնոլոգիաների կարգավորման նոր կանոնների ներդրումը: Այնուամենայնիվ, նա ընդգծել է, որ ինքն անձամբ դեմ է հանդես գալիս դրան:

Протест против магазина Apple состоялся в Париже
Акция протеста прошла на Елисейских Полях в связи с открытием большого магазина Apple Store. Её провели активисты крупного международного антиглобалистского движения Attac.
«Своими действиями мы хотим напомнить, что данная корпорация стоит на одном из первых мест в мире по масштабам уклонения от уплаты налогов», — заявила агентству Франс Пресс официальный представитель Attac во Франции Орели Труве.
Активисты уверены, что компания лишает граждан Европы миллиардов долларов, выводя налоги в страны «налогового рая», а Елисейские Поля стали местом размещения представительств уклоняющихся от выплаты налогов фирм и банков.
Как писал News.ru, руководитель корпорации Apple Тим Кук заявил, что считает неизбежным появление в США новых правил регулирования сферы высоких технологий. Однако он подчеркнул, что сам выступает против этого.