Կանխատեսելի էր, որ մենք կորցնելու ենք այդ տեղը. Վահրամ Բաղդասարյանը` ՀԱՊԿ քարտուղարության մասին
Նման հռետորաբանությունն ընդունելի չէ, առավել ևս դաշնակից և բարեկամ երկրների միջև, լրագրողների հետ ճեպազրույցում ասաց ՀՀԿ խմբակցության ղեկավար Վահրամ Բաղդասարյանը` անդրադառնալով Նիկոլ Փաշինյանի և ՀԱՊԿ անդամ երկների առաջնորդների հարաբերություններին:
«ՀԱՊԿ-ը մի մեծ ընտանիք է: Ամբողջ աշխարհն է հետևում դրան ու ինձ թվում է՝ դա ընդունելի հռետորաբանություն չի», - ասաց նա:
Խոսելով ՀԱՊԿ-ում ՀՀ ներկայացուցչի քարտողարության դերը կորցնելու մասին`Բաղդասարյանն ասաց, որ իրենք ի սկզբանե զգուշացրել են իշխանություններին, որ եթե Յուրի Խաչատուրովի նկատմամբ քրեական հետապնդում պետք է լիներ և նա կալանավորվեր, ապա այդ մասին նախապես ՀԱՊԿ անդամ երկրներին պետք է տեղյակ պահվեր:
«Դա չի կատարվել, հարաբերությունների լարումն ու սրումն այդտեղից առաջացավ ու կանխատեսելի էր, որ մենք կորցնելու ենք այդ տեղը», - ասաց նա:
Նիկոլ Փաշինյանի այդ հայտարարությանն արձագանքել էր Բելառուսի ԱԳՆ խոսնակը՝ ասելով, թե Հայաստանի Հանրապետության վարչապետի պաշտոնակատարն իրեն, կարծես, դրել է միջազգային դատախազի տեղ, որը կարող է պատժել ու ներել:

Можно было прогнозировать, что мы потеряем этот пост – Ваграм Багдасарян
Подобная риторика неприемлема, тем более между дружественными и союзническими странами, заявил сегодня журналистам руководитель фракции Республиканской партии Армении Ваграм Багдасарян, касаясь отношений между и.о. премьер-министра Николом Пашинянам и лидерами стран-членов ОДКБ.
«ОДКБ одна большая семья. Весь мир следит за этим и мне кажется, что такая риторика неприемлема», - сказал он.
Касаясь потери поста генерального секретаря ОДКБ, Ваграм Багдасарян отметил, что они изначально предупреждали власти, что если в отношении Юрия Хачатурова должно быть возбуждено уголовное дело и его намерены отозвать, нужно предварительно проинформировать об этом страны-члены ОДКБ.
«Этого не было сделано, обострение и напряженность в отношениях начались с этого и можно было прогнозировать, что мы потеряем этот пост», - заявил Ваграм Багдасарян.
Напомним, и.о. премьер-министра Армении Никол Пашинян заявил, что потребует разъяснений у президентов Беларуси и Казахстана, а также в связи со встречей  президента Беларуси с послом Азербайджана, на которой Александр Лукашенко рассказал подробности заседания ОДКБ.
За заявлением Пашиняна последовала реакция МИД Беларуси. Пресс-секретарь МИД Беларуси отметил, что и.о. премьер-министра Армении «видимо, возомнил себя международным прокурором, уполномоченным карать или миловать».