Եթե ՀԱՊԿ-ում պրոբլեմներ առաջանան, ապա դրանից օգտվողը լինելու է Ադրբեջանը. Արմեն Ռուստամյան
Ցավում եմ, որ այսպիսի իրավիճակ է առաջանում արտաքին քաղաքականության կարևոր հարթակի` ՀԱՊԿ-ի վրա, լրագրողների հետ ԱԺ ճեպազրույցում հայտարարեց ՀՅԴ խմբակցության ղեկավար Արմեն Ռուստամյանը:
«Միանշանակ է, որ թե Բելառուսի, թե Ղազախստանի ղեկավարների հայտարարությունները չեն բխում կառուցողականության ոգուց և այն համագործակցության տրամաբանությունից, որը ՀԱՊԿ գործընկերության մեջ առկա է», - ասաց նա:
Արմեն Ռուստամյանն ընդգծեց, որ Խաչատուրովին ՀԱՊԿ քարտուղարի պաշտոնում նշանակելը հեշտ չի եղել և պետք էր գիտակցել, թե ինչ խնդիրներ են առաջանալու՝ նրան հետ կանչելով:
Խոսելով ՀԱՊԿ անդամ երկրների առաջանորդներին ուղղված Փաշինյանի հայտարարության մասին՝ Ռուստամյանն ընդգծեց, որ չպետք է պահանջել որևէ երկրի ներկայացուցչից որևէ կեցվածք որդեգրել. «Դա կառուցողական տեղ չի տանելու»:
Նա նաև ընդգծեց, որ եթե ՀԱՊԿ-ում պրոբլեմներ առաջանան, ապա դրանից օգտվողը լինելու է Ադրբեջանը:
«Տեսնում եմ, թե ինչպիսի հրճվանք է Ադրբեջանի նախագահը այդ թեմայով արտահայտում` մեղադրանքի սլաքը Հայաստանի վրա ուղղելով: Նա պնդում է, որ եթե այդ կազմակերպության մեջ խնդիր կա, ապա դա Հայաստանն է ստեղծում», - նկատեց նա:
Նիկոլ Փաշինյանի այդ հայատարարությանն արձագանքել էր Բելառուսի ԱԳՆ խոսնակը՝ հայտարարելով, թե Հայաստանի Հանրապետության վարչապետի պաշտոնակատարն իրեն, կարծես, դրել է միջազգային դատախազի տեղ, որը կարող է պատժել ու ներել:

Если в ОДКБ возникнут проблемы, то ими воспользуется Азербайджан – Армен Рустамян
Ситуация, возникшая на важнейшей внешнеполитической площадке – ОДКБ – вызывает сожаление, заявил сегодня журналистам руководитель фракции АРФ «Дашнакцутюн» Армен Рустамян.
«Однозначно, что заявления президентов и Беларуси, и Казахстана не вытекают из той логики сотрудничества и духа конструктивизма, который присутствует в ОДКБ», - сказал Армен Рустамян.
Он подчеркнул, что назначение Юрия Хачатурова на пост генерального секретаря ОДКБ было нелегким и нужно было осознавать, какие проблемы возникнут в результате его отзыва.
Касаясь адресованного главам стран-участниц ОДКБ заявления Пашиняна, Армен Рустамян подчеркнул, что не нужно требовать от представителя какой-либо страны приверженности какой-то позиции: «Это неконструктивный путь».
Он также подчеркнул, что если в ОДКБ возникнут проблемы, то прежде всего ими воспользуется Азербайджан.
«Вижу, с каким ликованием президент Азербайджана высказывается по этой теме, направляя стрелку обвинений на Армению. Он утверждает, что если в этой организации есть проблема, то ее создает Армения», - сказал Армен Рустамян.
Напомним, и.о. премьер-министра Армении Никол Пашинян заявил, что потребует разъяснений у президентов Беларуси и Казахстана, а также в связи со встречей  президента Беларуси с послом Азербайджана, на которой Александр Лукашенко рассказал подробности заседания ОДКБ.
За заявлением Пашиняна последовала реакция МИД Беларуси. Пресс-секретарь МИД Беларуси отметил, что и.о. премьер-министра Армении «видимо, возомнил себя международным прокурором, уполномоченным карать или миловать».