Կառավարության նոր նախաձեռնությունն ուղղակիորեն հարվածելու է ամենաանապահով խավի գրպանին. Արփինե Հովհաննիսյան (Տեսանյութ)
19/11/2018 12:47
Ազգային ժողովի փոխնախագահ, Հանրապետական կուսակցության անդամ Արփինե Հովհաննիսյանը պատրաստվում է ընդդիմանալ կառավարության կողմից խորհրդարան ներկայացվելիք և հարկային ոլորտին վերաբերվող նոր նախագծին։
Ավելի վաղ Aysor.amներկայացրել էր կառավարության նոր գաղափարը, որի համաձայն 2020-ից եկամտային հարկի պոտենցիալ վճարող են դառնալու 18-65 տարեկան ՀՀ բոլոր քաղաքացիները:
«Այդ նախաձեռնությունը ուղղակիորեն հարվածելու է ամենաանապահով խավի գրպանին։ Այդ նախաձեռնությունը նշանակում է, որ օրինակ, գյուղացին, որը վաճառում է իր ապրանքը, պետք է այդ վաճառքից գոյացած եկամուտը հայտարարագրի։ Կամ, օրինակ, արտագնա աշխատանքի մեկնած քաղաքացիները, որոնք իրենց ընտանիքը պահելու համար ուղարկում են որոշակի գումար, ընտանիքը՝ կինը, երեխան, պետք է հայտարարագրեն իրենց եկամուտը։ Հայտարարագրելուց հետո, ըստ նախագծի, մարդու եկամտի 23 տոկոսը պետք է ուղղվի պետական բյուջե։ Սա նշանակում է, որ եթե, օրինակ, 100 դոլար գումար են ձեզ ուղարկել, ապա այդ 100 դոլարի 23 տոկոսը պետք է գնա պետական բյուջե։ Ես համարում եմ, որ սա անթույլատրելի է։ Այն եղանակով, որով ներկայացվել է այդ նախագիծը, ուղղակի թույլ չի կարելի տալ, որ այս նախագիծը կյանքի կոչվի և իրականություն դառնա», - Facebook-յան իր էջում ուղիղ եթերում հայտարարել է Հովհաննիսյանը։
Նրա խոսքով՝ այս գործիքակազմով նախաձեռնությունը կյանքի կոչվել չի կարող։ Նա վստահեցրել է նաև, որ իր իրավասությունների շրջանակում անելու է ամեն ինչ, որ այդ նախաձեռնությունը կյանքի չկոչվի։

Новая инициатива правительства напрямую ударит по карману самого необеспеченного слоя – Арпине Ованнисян
19/11/2018 15:41
Вице-спикер парламента Армении Арпине Ованнисян собирается выступить против инициированного правительством нового законопроекта, касающегося налоговой сферы.
Ранее Aysor.am сообщал о новой идее правительства, согласно которой с 2020 года все граждане Армении в возрасте 18-65 лет станут потенциальными плательщиками подоходного налога.
«Эта инициатива напрямую ударит по карману самого необеспеченного слоя. Эта инициатива означает, что к примеру, житель села, продающий свой товар, должен задекларировать образовавшийся от этой продажи доход. Или, к примеру, уехавшие на выездную работу граждане, которые посылают определенную сумму денег семье – жене, детям, должны декларировать свой доход. После декларирования, согласно законопроекту, 23% дохода этих людей должны направляться в бюджет. Это означает, что если, например, вам отправили 100долларов, то 23% от 100 долларов должны быть уплачены в госбюджет. Я считаю, что это недопустимо. В той форме, в которой представлен этот законопроект, просто нельзя докускать, чтобы он был принят и стал реальностью», - заявила в прямом эфире Facebook Арпине Ованнисян.
По ее словам, с таким инструментарием инициатива не может быть реализована. Арпине Ованнисян также заверила, что сделает все возможное в рамках своих полномочий, чтобы эта инициатива не была претворена в жизнь.