Արտակ Զեյնալյանը ԿԽՄԿ հայաստանյան պատվիրակության ղեկավարի հետ քննարկել է Ադրբեջանի կողմից գերեվարված  Կարեն Ղազարյանի պահման պայմաններին առնչվող հարցեր
19/11/2018 18:15
Արտակ Զեյնալյանը ԿԽՄԿ հայաստանյան պատվիրակության ղեկավարի հետ քննարկել է Ադրբեջանի կողմից գերեվարված Կարեն Ղազարյանի պահման պայմաններին առնչվող հարցեր
Հայաստանի Հանրապետության արդարադատության նախարարի պաշտոնակատար Արտակ Զեյնալյանն այսօր ընդունել է Հայաստանում Կարմիր խաչի միջազգային կոմիտեի (ԿԽՄԿ) պատվիրակության նորանշանակ ղեկավար Քլեր Մեյթրոյին, տեղեկացնում է նախարարության մամուլի ծառայությունը:
Նախարարի պաշտոնակատարը բարձր է գնահատել Արդարադատության նախարարության համագործակցությունը ԿԽՄԿ-ի հետ և փոխգործակցությունն ընդլայնելու պատրաստակամություն է հայտնել:
Քլեր Մեյթրոն շնորհակալություն է հայտնել Արտակ Զեյնալյանին ընդունելության համար և ներկայացրել Կարմիր Խաչի հայաստանյան գործունեությունը, ինչպես նաև անդրադարձել է համագործակցության հետագա հնարավորություններին:
Արդարադատության նախարարի պաշտոնակատարն ու ԿԽՄԿ հայաստանյան պատվիրակության ղեկավարը քննարկել են նաև Ադրբեջանի կողմից գերեվարված, Տավուշի Բերդավան գյուղի բնակիչ Կարեն Ղազարյանի պահման պայմաններին վերաբերող հարցերը:
Քլեր Մեյթրոն տեղեկացրել է, որ Կարմիր խաչի միջազգային կոմիտեի ներկայացուցիչները պարբերաբար այցելում են Կարեն Ղազարյանին և առաջիկայում ևս այց կկատարեն: Նա հավելել է, որ իրենք մշտապես կապ են պահպանում Կարեն Ղազարյանի ընտանիքի անդամների հետ: Հայաստանում ԿԽՄԿ պատվիրակության ղեկավարը տեղեկացրել է, որ իրենց կառույցն ազատազրկված անձին ազատ արձակելու բանակցություններում ներգրավվելու կամ դատարանի վճիռների վրա ներգործություն ունենալու որևէ իրավասություն չունի:

Артак Зейналян обсудил с главой делегации МККК в Армении условия содержания плененного в Азербайджане Карена Казаряна
19/11/2018 19:55
И.о. министра юстиции Армении Артак Зейналян принял сегодня руководителя делегации Международного комитета Красного Креста (МККК) в Армении Клер Мейтро, сообщает пресс-служба Минюста.
И.о. министра юстиции высоко оценил сотрудничество с МККК и выразил готовность расширить взаимодействие.
Клер Мейтро поблагодарила Артака Зейналяна за прием и представила деятельность Красного Креста в Армении, а также  обратилась к дальнейшим возможностям   сотрудничества.
И.о. министра юстиции и глава делегации МККК в Армении обсудили также к вопросам, касающиеся условий содержания плененного в Азербайджане жителя села Бердаван Тавушской области Армении Карена Казаряна.
Клер Мейтро сообщила, что представители Международного комитета Красного Креста  периодически посещают Карена Казаряна и собираются сделать это в ближайшее время. Она добавила, что они постоянно поддерживают связь с членами семьи Карена Казаряна.
Глава делегации МККК в Армении также сообщила, что их структура не имеет никаких правомочий вовлекаться в переговоры по освобождению лишенных свободы лиц или влиять на судебные решения.