Այդ գործարքներն ուղղված են ընդդեմ Հայաստանի շահերի. Փաշինյանը՝ Բելառուսի և Ադրբեջանի միջև կնքված ռազմական հուշագրի մասին
20/11/2018 12:40
Մենք դատապարտում ենք նման գործարքները, համարում ենք այդ գործարքներն ուղղված ընդդեմ Հայաստանի շահերի և կարծում ենք, որ նման գործարքները խաթարում են ՀԱՊԿ կազմակերպության բովանդակությունը, այսօր մամուլի ասուլիսում հայտարարեց վարչապետի պաշտոնակատար Նիկոլ Փաշինյանն՝ անդրադառնալով Բելառուսի և Ադրբեջանի միջև ստորագրված ռազմական հուշագրին։
«Ինչպես ես ասել եմ նախկինում, այս փուլի կարևորագույն խնդիրներից մեկը հետևյալն է. մենք փոխադարձաբար պետք է պարզաբանումներ ունենանք։ Երկրներից յուրաքանչյուրի համար պետք է պարզ լինի, թե ինքն ինչ պարտավորություններ ունի ռազմաքաղաքական ամեն դաշնակցի նկատմամբ, ինչ պարտավորություններ ունեն մեկը մյուսի նկատմամբ, երկրներն ինչ պարտավորություններ ունեն կազմակերպության և կազմակերպությունն ինչ պարտավորություններ ունի երկրների նկատմամբ», - ասաց Նիկոլ Փաշինյանը։
Նա նշեց, որ Հայաստանն իր դաշնակցային պարտավորությունները լիարժեք կատարում է, ինչը, Փաշինյանի խոսքով, ցավոք, չենք կարող պնդել մի շարք այլ գործընկերների պայմաններում։
«Մեր խնդիրը շատ հստակ է՝ ունենալ այս հստակեցումները և նոր բովանդակություն հաղորդել ՀԱՊԿ-ին՝ փոխադարձ հարաբերությունները և պարտավորությունները ճշտելու և փոխադարձաբար կանխատեսել քաղաքականությունը», - նշեց վարչապետի պաշտոնակատարը։

Эти сделки направлены против интересов Армении – Пашинян о подписанном между Беларусью и Азербайджаном меморандуме о военно-техническом сотрудничестве
20/11/2018 14:09
Мы осуждаем подобные сделки, считаем, что эти сделки направлены против интересов Армении и противоречат духу сотрудничества в ОДКБ, заявил сегодня журналистам и.о. премьер-министра Никол Пашинян, касаясь подписанного между Беларусью и Азербайджаном меморандума о двустороннем сотрудничестве в области поставок вооружения.
«Как я уже говорил, одной из важнейших задач на данном этапе в следующем: мы должны получить разъяснения. Для каждой из стран должно быть ясно, какие у нее обязательства перед военно-политическим партнером, какие обязательства у стран перед организацией и у организации – перед странами», - сказал Никол Пашинян.
Он отметил, что Армения полноценно выполняет свои союзнические обязательства, чего, к сожалению, нельзя сказать в случае ряда других партнеров.
«Наша цель очень четкая – внести эти уточнения и придать новое содержание ОДКБ, уточнить отношения и обязательства, иметь взаимно прогнозируемые и прозрачные отношения», - отметил и.о. премьер-министра.