ՆԱՏՕ-ի Խորհրդարանական վեհաժողովի նոր նախագահ ընտրվեց բրիտանուհի Մադելին Մունը
ՆԱՏՕ-ի Խորհրդարանական վեհաժողովի նոր նախագահ է դարձել Մեծ Բրիտանիայի ներկայացուցիչ Մադելին Մունը, հայտնում է Վեհաժողովի Twitter-ում:
Որոշումն ընդունվել է Վեհաժողովի հերթական նստաշրջանում, որը տեղի է ունեցել կանադական Հալիֆաքսում: «Վեհաժողովը նոր նախագահ է ընտրել Մադելին Մունին», - ասված է հաղորդագրության մեջ:
Այդ պաշտոնում Մունը կփոխարինի Լիտվայի պաշտպանության նախկին նախարար Ռասա Յուկնյավիչենեին:
Վերջինս այդ պաշտոնն զբաղեցնում էր 2018 թվականի մարտից: ՆԱՏՕ-ի Խորհրդարանական վեհաժողովը բաղկացած է դաշինքի 29 երկրների 266 պատգամավորներից: Վեհաժողովի հաջորդ նստաշրջանը կկայանա Լոնդոնում 2019 թվականի հոկտեմբերին:

Новым президентом Парламентской ассамблеи НАТО стала британка Маделин Мун
Представительница Великобритании Маделин Мун стала новым президентом Парламентской ассамблеи НАТО. Об этом сообщается в понедельник в Twitter ассамблеи.
Решение принято на ее очередной сессии в канадском Галифаксе. «Ассамблея выбрала Маделин Мун новым президентом», - сказано в сообщении.
На этом посту Мун сменит бывшего министра обороны Литвы Расу Юкнявичене. Та занимала эту должность с марта 2018 года.
Парламентская ассамблея НАТО состоит из 266 делегатов из 29 стран альянса. Следующая сессия ассамблеи состоится в Лондоне в октябре 2019 года.