Ընտրություններից հետո ինչ-որ ժամկետում մենք 17 նախարար չենք ունենալու. Նիկոլ Փաշինյան
Արտահերթ խորհրդարանական ընտրություններից հետո կառավարության կառուցվածքը փոխվելու է, այսօր լրագրողների հետ հանդիպմանն ասաց վարչապետի պաշտոնակատար Նիկոլ Փաշինյանը։
«Այսօր մենք ունենք 17 նախարար, խորհրդարանական ընտրություններից հետո ինչ-որ ժամկետում մենք 17 նախարար չենք ունենալու, մենք ունենալու ենք շատ ավելի փոքր թվով նախարարներ: Եթե ելնենք այն կանխավարկածից, որ նախարարությունների թիվը կարող է կրճատվել 5-ով, դրանք արդեն հսկայական կադրային փոփոխություններ են նաև կառավարությունում, այսինքն ոչ թե ավտոմատ կրճատվելու է նախարարությունների թիվը, այլ բովանդակային փոփոխություններ են լինելու», - ասաց Նիկոլ Փաշինյանը։
Վարչապետի պաշտոնակատարի խոսքով՝ նախարարարների գործառույթային լիազորությունների մասով փոփոխություններ են լինելու, ընդլայնվելու է պատասխանատվության շրջանակը։
«Ես չգիտեմ այս իրավիճակն աննախադեպ է, թե ոչ, համենայն դեպս, տեսանելի անցյալի կտրվածքով աննախադեպ է, քան երբևէ, երբ քաղաքական գործիչը լիարժեք 100 տոկոսով կատարում է ժողովրդի առաջ ստանձնած բոլոր պարտավորությունները», - ասաց նա։

В течение какого-то периода после парламентских выборов у нас не будет 17 министров – Никол Пашинян
После внеочередных парламентских выборов структура правительства Армении изменится, заявил сегодня журналистам и.о. премьер-министра Армении Никол Пашинян.
«Сегодня у нас есть 17 министров, в течение какого-то срока после парламентских выборов у нас будет намного меньше министров. Если исходить из той гипотезы, что число министерств может быть сокращено на пять, то это уже огромные кадровые изменения в правительстве, то есть, число министерств не будет сокращено автоматически, а будут содержательные изменения», - сказал Никол Пашинян.
По словам и.о. премьер-министра, изменения будут касаться функциональных полномочий министров, будут расширены рамки их ответственности.
«Не знаю, беспрецедентна эта ситуация или нет. Во всяком случае, в плане обозримого прошлого – беспрецедентна чем когда-либо, поскольку политические деятели полноценно на 100 процентов выполняют взятые перед народом все обязательства», - заявил он.