Բանկի աշխատակցուհիներին արգելել են հղիանալ՝ առանց տնօրինությանը տեղյակ պահելու
Չինաստանի Հեբեյ նահանգի Շիցզյաչժուան քաղաքի առևտրային բանկի աշխատակիցներին պարտավորեցրել էին երեխաներ ունենալու համար տնօրինությունից թույլտվություն խնդրել, գրում է Daily Mail-ը:
Ըստ ընկերության կանոնների՝ հավանության չարժանացած հղիություններն պետք է ընդհատվեին: Եթե կինը չի ցանկացել  հղիության արհեստական ընդհատում իրականացնել, ապա նրան  պատիժ էր սպասվում:
Ամբողջ տարվա համար տնօրինությունը հայտերն ընդունել է հունվարից:
Բանկի աշխատակցուհիներից մեկն արդեն դիմել է արհմիությունը և տեղեկացրել, որ հղիության համար իրեն պատժել են: Նրան հայտնի են նաև այլ դեպքեր:
Արհմիության միջամտության արդյունքում՝ բանկը վերանայել է այդ պահանջև և չեղարկել պատիժները՝ տուժած բոլոր աշխատակցուհիների վրայից:
Նմանատիպ դեպք գրանցվել էր նաև 2015 թվականին Հենեն նահանգում, երբ վարկային կազմակերպություններից մեկը հանձնարարել է աշխատակցուհիներին հղիությունը նախապես համաձայնեցնել տնօրինության հետ: Խախտման համար նրանց սպասվում էր տուգանք, աշխատավարձի պահում և բարձր  պաշտոնի անցնելու հնարավորությունից զրկում:

Сотрудницам банка запретили беременеть без разрешения начальства
Сотрудниц коммерческого банка в китайском городе Шицзячжуан, провинция Хэбэй, обязали получать у начальства разрешение, чтобы завести ребенка. Об этом пишет издание Daily Mail.
Правила компании требовали прерывать неодобренные беременности. Если женщина не желала делать аборт, ее ждало наказание. Заявки на весь год предполагалось подавать в январе.
Одна из сотрудниц банка обратилась в городскую профсоюзную организацию и пожаловалась, что ее наказали за отказ прервать незапланированную беременность. Она добавила, что знает других женщин, которые попали в похожую ситуацию.
После вмешательства профсоюза банк отменил это требование и снял наказания со всех пострадавших сотрудниц.
В 2015 году сообщалось, что один из кредитных союзов в провинции Хэнань предписал работницам заранее согласовывать беременность с руководством. За нарушение этой нормы им грозил штраф в тысячу юаней (9,5 тысячи рублей), лишение «тринадцатой зарплаты» и снижение шансов на повышение.