Մի քանի օրից կգործարկվի ՀԱԷԿ նոր տուրբինը, ատոմակայանը 10 տոկոս խնայողությամբ կաշխատի. նախարարի պաշտոնակատար
21/11/2018 11:48
Մեծ տեմպերով շարունակվում են ատոմային էլեկտրակայանի կյանքի երկարաձգման աշխատանքները, այսօր մամուլի ասուլիսի ընթացքում հայտարարեց ՀՀ էներգետիկ ենթակառուցվածքների և բնական պաշարների նախարարի պաշտոնակատար Գարեգին Բաղրամյանը։
«Արդեն մի քանի օրից կգործարկենք նոր տուրբինը, ամբողջությամբ փոխարինվել է տուրբին գեներատորը», - ասաց նախարարի պաշտոնակատարը։
Նա նշեց, որ հաջորդ տարի կփոխարինվի ևս մեկ տուրբին: Արդյունքում ատոմակայանը նույն վառելիքի ծախսի պարագայում 10 տոկոս խնայողությամբ կաշխատի:
Անդրադառնալով հանքարդյունաբերությանը՝ նախարարի պաշտոնակատարն ասաց, որ 127 ընկերության ներկայացվել է զգուշացումներ պարտավորույթունները կատարելու վերաբերյալ, արդեն վերականգնվել է 134 միլիոն դրամ գումար։

Через несколько дней будет введена в эксплуатацию новая турбина ААЭС – Гарегин Баграмян
Работы по продлению  сроков эксплуатации Армянской АЭС продолжаются большими темпами, заявил сегодня журналистам и.о. министра энергетических инфраструктур и природных ресурсов Гарегин Баграмян.
«Уже через несколько дней будет введена в эксплуатацию новая турбина, полностью заменен турбогенератор», - сказал и.о. министра.
Он отметил, что в будущем году будет заменена еще одна турбина. В результате ААЭС в условиях расхода того же количества топлива будет работать с 10% экономией.
Касаясь горнодобывающей промышленности, Гарегин Баграмян заявил, что 127 компаниям сделаны предупреждения в связи с выполнением обязательств, уже восстановлена сумма в размере 134 млн. драмов.