Մի քանի օրից կգործարկվի ՀԱԷԿ նոր տուրբինը, ատոմակայանը 10 տոկոս խնայողությամբ կաշխատի. նախարարի պաշտոնակատար
21/11/2018 11:48
Մեծ տեմպերով շարունակվում են ատոմային էլեկտրակայանի կյանքի երկարաձգման աշխատանքները, այսօր մամուլի ասուլիսի ընթացքում հայտարարեց ՀՀ էներգետիկ ենթակառուցվածքների և բնական պաշարների նախարարի պաշտոնակատար Գարեգին Բաղրամյանը։
«Արդեն մի քանի օրից կգործարկենք նոր տուրբինը, ամբողջությամբ փոխարինվել է տուրբին գեներատորը», - ասաց նախարարի պաշտոնակատարը։
Նա նշեց, որ հաջորդ տարի կփոխարինվի ևս մեկ տուրբին: Արդյունքում ատոմակայանը նույն վառելիքի ծախսի պարագայում 10 տոկոս խնայողությամբ կաշխատի:
Անդրադառնալով հանքարդյունաբերությանը՝ նախարարի պաշտոնակատարն ասաց, որ 127 ընկերության ներկայացվել է զգուշացումներ պարտավորույթունները կատարելու վերաբերյալ, արդեն վերականգնվել է 134 միլիոն դրամ գումար։

Works on prolonging the activity of nuclear power plant continue intensively, Energy Infrastructures and Natural Resources acting Minister Garegin Baghramyan told the reporters today.
“In a few days we will put into exploitation the new turbine, the turbine generator has completely been replaced,” the acting minister said, adding that next year another turbine will be replaced too as a result the nuclear plant will work with 10% efficiency with the same fuel spending.
Referring to mining sector, Baghramyan said that 127 companies have received warnings over implementation of their commitments. He also stressed that 134 million AMD have already been restored.