Իրան. Ամերիկյան ռազմակայաններն իրանական հրթիռների հասանելիության գոտում են
Ամերիկյան ռազմակայանները, որոնք տեղակայված են Աֆղանստանի, Արաբական Միացյալ Էմիրությունների և Քաթարի տարածքում, նաև Պարսից ծոցում գտնվող ԱՄՆ-ի ավիակիրներն՝ իրանական հրթիռների հասանելիության գոտում են, հայտարարել է «Իսլամական հեղափոխության պահապանների» կորպուսի օդատիեզերական ուժերի հրամանատար, բրիգադի գեներալ Ամիր Ալի Հաջազադեն:
«Դրանք գտնվում են մեր հասանելիության սահմաններում, և մենք կարող ենք հարված հասցնել դրանց, եթե նրանք (ամերիկացիները) գործողություններ ձեռնարկեն», - ասել է նա՝ հավելելով, որ ամերիկյան ավիակիրներն Իրանի թիրախներն են:
Հոկտեմբերին Հաջազադեն հայտարարել էր, որ Իրանը մեծացրել է իր հականավային հրթիռների հեռահարությունը և այժմ կարող է հակառակորդի թիրախները խոցել 700 կիլոմետր տարածության վրա:

В КСИР заявили, что базы и авианосцы США находятся в зоне досягаемости иранских ракет
Американские базы, расположенные на территории Афганистана, ОАЭ и Катара, а также авианосцы США в Персидском заливе находятся в пределах зоны досягаемости иранских ракет. Об этом в среду заявил командующий воздушно-космическими силами Корпуса "стражей исламской революции" (КСИР, элитные подразделения ВС Ирана) бригадный генерал Амир Али Хаджизаде, сообщает агентство Reuters.
"Они находятся в пределах нашей досягаемости, и мы можем ударить по ним, если они (американцы) предпримут действия", - сказал он, добавив, что американские авианосцы являются целями Ирана.
В октябре Хаджизаде заявил, что Иран увеличил дальность своих противокорабельных ракет и теперь способен поражать цели противника на расстоянии 700 км.