ՀՀԿ-ի թեկնածուների մեջ կան նաև բանվորներ, գործազուրկներ. ՀՀԿ-ի «ռեյտինգայինները»
Հայաստանի Հանրապետական կուսակցության 126 թեկնածուից կազմված ցուցակում, բացի կուսակցականներից, կան նաև անկուսակցականներ։ Առաջին տասնյակը արդեն հայտնի է. զբաղեցրել են ՀՀԿ-ի կարկառունները։ Նրանցից անկուսակցական են քաղաքական վերլուծաբան Դավիթ Շահնազարյանը և Մենուա Հարությունյանը։
ՀՀԿ-ի տարածքային կամ ինչպես ընդունված է ասել՝ ռեյտինգային թեկնածուները կամ դրանց մի մասը ևս անծանոթ չեն։ Նկատենք՝ կուսակցության ցուցակի մեծ մասը գործազուրկ է. դա, թերևս, հասկանալի է, քանի որ իշխանությունից զրկվելով՝ նրանք զրկվել են նաև պաշտոններից։
Երևանի թիվ 1 ընտրատարածքում (Ավան, Նոր Նորք և Քանաքեռ-Զեյթուն վարչական շրջաններ) նախկին իշխանության գլխավոր ուժը առաջադրել է 13 թեկնածու, որոնց թվում ամենահայտնին ԱԺ պատգամավոր, ֆինանսավարկային և բյուջետային հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախագահ Գագիկ Մինասյանն է։ Մյուս թեկնածուների թվում կան գործազուրկներ, բանվոր, երկաթուղու աշխատող։
Երևանի թիվ 2 ընտրատարածքում (Արաբկիր, Աջափնյակ, Դավթաշեն վարչական շրջաններ) ռեյտինգային թեկնածուները 12-ն են, որոնց թվում են Հայկ Բաբուխանյանը, Գալուստ Սահակյանի որդին՝ Արման Սահակյանը, որը կառավարությանն առընթեր պետական գույքի կառավարման վարչության նախկին պետն էր, Պաշտպանության նախկին նախարար, ՀՀԿ ցուցակը գլխավորող Վիգեն Սարգսյանը, ՀՀԿ երիտասարդական կազմակերպության նախագահ Հայկ Մամիջանյանը և ԱԺ պատգամավոր Մարգարիտ Եսայանը։
Թիվ 3 ընտրատարածքում (Մալաթիա-Սեբաստիա, Շենգավիթ վարչական շրջաններՀՀԿ-ի ռեյտինգային ցուցակը առանձնահատուկ չէ։ Այստեղ ուշագրավ է Ռեֆորմիստների կուսակցության նախագահ Վահան Բաբայանի առաջադրումը։ Հիշեցնենք՝ Վահան Բաբայանը ԲՀԿ-ն լքել էր ծանր օրերին, բազմիցս քննադատել ՀՀԿ-ի իշխանությանը և այժմ, փաստորեն, նրանց ցուցակում է։ Այս ընտրատարածքում առաջադրվել է նաև ԱԺ պատգամավոր Արայիկ Հարությունյանը։
Թիվ 4 ընտրատարածքում (Կենտրոն, Նորք-Մարաշ, Էրեբունի, Նուբարաշեն վարչական շրջաններ) ՀՀԿ-ի ռեյտինգայինների ցանկը բավական խայտաբղետ է. առաջադրվել են Արմեն Աշոտյանը, Կարիեն Աճեմյանը, անկուսակցականներ՝ Դավիթ Շահնազարյանը, ռազմական, հասարակական գործիչ Գևորգ Գևորգյանը։
Թիվ 5 ընտրատարածքում (Արարատի մարզ) դարձյալ առաջադրվել է Մուրադ Մուրադյանը, որն այժմ էլ ԱԺ պատգամավոր է։ Բացի նրանից, առաջադրվել են նաև Սուրենավանի ղեկավար Կարո Կարապետյանը, Լանջազատի ղեկավար Հրայր Հակոբջանյանը և ուրիշներ։
Թիվ 6 ընտրատարածքում (Արմավիրի մարզառաջադրվել է Արմավիրի նախկին մարզպետ Աշոտ Ղահրամանյանը։ Մյուս թեկնածուները հանրությանը հայտնի չեն՝ Քնարիկ Պետրոսյան՝ մանկավարժ, գործազուրկներ՝ Աննա Վարդանյան, Մովսես Քարտաշյան, Արտակ Առաքելյան՝ Արմավիրի մարզպետարանի աշխատակից։
Թիվ 7 ընտրատարածքում (Արագածոտնի մարզ) առաջադրված թեկնածուներից հայտնի է Սարգիս Սահակյանը, որը Արագածոտնի նախկին մարզպետն էր։ Այս ընտրատարածքում է առաջադրվել նաև ԱԺ փոխնախագահի խորհրդական Գեղամ Պետրոսյանը։
Թիվ 8 ընտրատարածքում (Գեղարքունիքի մարզ) առաջադրվել է Գեղարքունիքի նախկին փոխմարզպետ Կարեն Հակոբյանը, որը նաև ՀՀԿ խորհրդի անդամ է։ Մյուս վեց թեկնածուներն են՝ Արթուր Ավագյան, Անի Զոհրաբյան, Բագրատ Հարությունյան, Հասմիկ Մկրտչյան, Վիգեն Սահակյան, Նիկոլայ Քոչարյան։
Թիվ 9 ընտրատարածքում (Լոռու մարզ) առաջադրվել են հայտնի ՀՀԿ-ականներ ԱԺ պատգամավոր Վահրամ Բաղդասարյանը, ԱԺ փոխնախագահ Արփինե Հովհաննիսյանը և ԱԺ փոխնախագահ Էդուարդ Շարմազանովը։
Թիվ 10 ընտրատարածքում (Կոտայքի մարզ) առաջադրված թեկնածուներից հայտնի է ՀՀԿ խորհրդի անդամ, պաշտպանության նախկին փոխնախարար Արտակ Դավթյանը։ Մյուս թեկնածուներն են՝ գործազուրկներ Անահիտ Գաբրիելյանը, Անդրանիկ Գևորգյանը, Սմբատ Փիլիպոսյանը, ՍԻՄ փոխնախագահ Արտակ Գրիգորյանը, դասապատրաստող Արմենուհի Հովսեփյանը և ՍՊԸ-ների տնօրեններ Աշոտ Ֆելիկյանը, Հովհաննես Օհանյանը։
Թիվ 11 ընտրատարածքում, որն ընդգրկում է Շիրակի մարզը, ՀՀԿ-ի ռեյտինգայինների ցանկը թույլ է. 13 անձից կազմված ցուցակում մեզ արդեն հայտնի մարդիկ չկան։ Թեկնածուներն են՝ մենեջեր Նվարդ Աբելյանը, գործազուրկ Ռեմիկ Աղաբաբյանը, ՍՊԸ-ի տնօրեն Լուսյա Անաստասյանը, գործազուրկներ Հարություն Արշակյանը և Ռուզան Կարապետյանը, ՀՀԿ-ի Գյումրու տարածքային կառույցի համակարգող Արտյոմ Կոշտոյանը, ՀՀԿ-ի Արթիկի տարածքային կառույցից Առաքել Հայրապետյանը, Ախուրյանի դպրոցի ուսուցիչ Անահիտ Հարությունյանը, ՀՀԿ-ի Գյումրու տարածքային կառույցից Նարեկ Միրզոյանը, Ներսես Ներսիսյանը, Կարապետ Պողոսյանը, ՀՀԿ խորհրդի անդամ Վահագն Վարագյանը, Արթիկի բժշկական քոլեջի փոխտնօրեն Սուսաննա Տոնոյանը։
Թիվ 12 ընտրատարծքում, որն ընդգրկում է Սյունիքի ու Վայոց Ձորի մարզերը, առաջադրվել են Մենուա Հարությունյանը, Շուշան Պետրոսյանը, Հերմինե Նաղդալյանը և ուրիշներ։
Թիվ 13 ընտրատարածքում (Տավուշի մարզ) ՀՀԿ-ի թեկնածուներից հայտնի են Տավուշի նախկին մարզպետ Հովիկ Աբովյանը, Սունդուկյանի անվ. Ազգային ակադեմիական թատրոնի դերասանուհի Անահիտ Մուտաֆյանը։

Среди кандидатов Республиканской партии есть также рабочие, безработные – «рейтинговые» кандидаты РПА
В списке Республиканской партии Армении, состоящем из 126 кандидатов, кроме партийных есть также беспартийные. Уже известна первая десятка, ее заняли видные представители РПА. В их число входят также беспартийные политические аналитики Давид Шахназарян и Менуа Арутюнян.
Часть кандидатов территориального, или как принято называть, рейтингового списка Республиканской партии – люди, которые хорошо известны. Однако большая часть кандидатов списка партии – безработные, что, пожалуй, понятно, поскольку лишившись власти, они лишились также работы.
В избирательном округе №1 Еревана (административные районы Аван, Нор-Норк, Канакер-Зейтун) бывшая правящая сила выдвинула 13 кандидатов, в их числе самый известный депутат парламента, председатель постоянной комиссии по финансово-кредитным и бюджетным вопросам Гагик Минасян. Среди кандидатов есть безработные, рабочий, железнодорожник.
В избирательном округе №2 Еревана (административные районы Арабкир, Ачапняк, Давиташен) число рейтинговых кандидатов 12, в их числе – Айк Бабуханян, сын Галуста Саакяна, бывший начальник управления госимуществом Арман Саакян, экс-министр обороны, возглавляющий список РПА Виген Саркисян, председатель Молодежной организации РПА Айк Мамиджанян и депутат парламента Маргарит Есаян.
В избирательном округе №3 Еревана (административные районы Малатия-Себастия, Шенгавит) рейтинговый список РПА ничем не выделяется. Здесь примечательно выдвижение председателя партии «Реформистов» Ваана Бабаяна. Напомним, Ваан Бабаян покинул в сложные времена партию «Процветающая Армения», неоднократно критиковал РПА и сейчас, фактически вошел в список партии. В этом избирательном округе выдвинулся также депутат парламента Араик Арутюнян.
В избирательном округе №4 Еревана (административные районы Кентрон, Норк-Мараш, Эребуни, Нубарашен) рейтинговый список РПА довольно пестрый: здесь выдвинулись Армен Ашотян, Карине Ачемян, беспартийные Давид Шахназарян и военный, общественный деятель Геворк Геворкян.
В избирательном округе №5 (Араратская область) выдвинулся депутат парламента Мурад Мурадян. Кроме него здесь выдвинулись также руководители сельских общин Суренаван и Ланджазат – Каро Карапетян и Грайр Акопджанян, а также другие кандидаты.
В избирательном округе №6 (Армавирская область) выдвинулся бывший губернатор области Ашот Каграманян. Остальные кандидаты неизвестны общественности – педагог Кнарик Петросян, безработные Анна Варданян, Мовсес Карташян, сотрудник областной администрации Артак Аракелян.
В избирательном округе №7 (Арагацотнская область) из кандидатов известен бывший губернатор Арагацотна Саркис Саакян. В этом избирательном округе выдвинулся также советник вице-спикера парламента Гегам Петросян.
В избирательном округе №8 (Гегаркуникская область) выдвинулись бывший вице-губернатор Гегаркуника Карен Акопян, который является также членом совета РПА. Остальные шесть кандидатов – Артур Авагян, Ани Зограбян, Баграт Арутюнян, Асмик Мкртчян, Виген Саакян, Николай Кочарян.
В избирательном округе №9 (Лорийская область) выдвинулись известные представители РПА – депутат парламента Ваграм Багдасарян, вице-спикер парламента Эдуард Шармазанов и вице-спикер парламента Арпине Ованнисян.
В избирательном округе №10 (Котайкская область) из кандидатов известен член совета РПА, бывший заместитель министра обороны Артак Закарян. Остальные кандидаты – безработные Анаит Габриелян, Андраник Геворкян, Смбат Пилипосян, заместитель председателя партии «Союз конституционное право» Арменуи Овсепян и директора ООО Ашот Феликян, Ованнес Оганян.
В избирательном округе №11(Ширакская область) РПА представила слабый рейтинговый список. В состоящем из 13 кандидатов списке известных нам людей нет. Кандидаты – менеджер Нвард Абелян, безработный Ремик Агабабян, директор ООО Люся Анастасян, безработные Арутюн Аршакян и Рузан Карапетян, координатор территориальной структуры РПА в Гюмри Артем Коштоян, представитель территориальной структуры РПА в Артике Аракел Айрапетян, учительница школы Ахуряна Анаит Арутюнян, представители территориальной структуры РПА в Гюмри Нарек Мирзоян, Нерсес Нерсисян, Карапет Погосян, член совета РПА Ваагн Варагян, заместитель директора медицинского колледжа Артика Сусанна Тоноян.
В избирательном округе №12 (Сюникская и Вайоцдзорская области) выдвинулись Менуа Арутюнян, Шушан Петросян, Эрмине Нагдалян и другие.
В избирательном округе №13 (Тавушская область) из кандидатов РПА известны бывший губернатор области Овик Абовян, актриса Национального академического театра им. Габриэла Сундукяна Анаит Мутафян.