«Իսկանդերի» ձեռքբերումը  զսպող հանգամանք է Ադրբեջանի համար. Վլադիմիր Եվսեև
ԱՊՀ երկրների ինստիտուտի տնօրենի տեղակալ Վլադիմիր Եվսեևը չի կարծում, որ Հայաստանի և Ադրբեջանի ղեկավարների միջև ուղիղ կապի ստեղծումը կնպաստի ԼՂ տարածքում լարվածության նվազմանը, «Լազարևյան ակումբի» լիագումար նիստի ժամանակ հայտարարեց նա:
«ՀՀ-ում հիմա քննարկվում է այն հարցը, որ Հայաստանի և Ադրբեջանի նախագահների միջև ուղիղ կապի հաստատումը կնպաստի ԼՂ սահմանում լարվածության նվազմանը: Կարծում եմ, որ դա իրականությանը չի համապատասխանում», - նշեց նա:
Վլադիմիր Եվսեևի խոսքով՝ միայն ՀՀ-ՌԴ սերտ ռազմաքաղաքական համագործակցությունն է համարվում ԼՂ անվտանգության ապահովման երաշխավորը:
«Դա է, որ թույլ չի տալիս Ադրբեջանին և Թուրքիային հարձակվողական գործողություններ կատարել ինչպես ԼՂ, այնպես էլ ՀՀ տարածքում», - նշեց նա:
Փորձագետը ընդգծեց, որ ներկայումս ԼՂ տարածքում ռազմական դրությունը բարենպաստ չէ Արցախի և ՀՀ բանակի համար, քանի որ Ադրբեջանի զինված ուժերն ունեն առավելություն սպառազինությունների քանակի տեսանկյունից:
«Հնարավոր եղավ լիկվիդացնել Ադրբեջանի սպառազինությունների առավելությունը ՌԴ-ից ՀՀ մատակարարված ժամանակակից սպառազինությունների շնորհիվ, մասնավորապես, «Իսկանդերի» ձեռքբերումը Հայաստանին հնարավորություն տվեց Բաքվին պատասխան հարված հասցնելու հարցը դնել, ինչը զսպող հանգամանք է Ադրբեջանի համար», - նշեց նա:
Վերջինս նկատեց՝ կարևոր է ոչ միայն սպառազինությունների քանակը, այլև դրանց որակը՝ ընդգծելով, որ Ադրբեջանը փորձեր է կատարում որակյալ սպառազինություններ ձեռք բերելու համար:
«Եթե Ադրբեջանին հաջողվի կրկին որակական առումով առավելություն գրանցել ՀՀ նկատմամբ, դա կարող է նպաստել որոշակի լարվածության աճի: Ցանկանում եմ ընդգծել, որ սահմանի ցանկացած փոփոխություն այս պարագայում կարող է հանգեցնել ոչ միայն անվտանգության գոտու կորստի, այլև՝ Լեռնային Ղարաբաղի կորստին ամբողջությամբ: Ցանկացած քննարկումներ սահմանի փոփոխության մասին, մասնավորապես, անվտանգության գոտում գտնվող որևէ տարածք հանձնելու մասին, փաստացի Ադրբեջանին թույլ կտա ողջ Ղարաբաղը գրավելու օպերացիա ձեռնարկել», - նշեց նա:
Վերջինս նաև նկատեց, որ Բաքուն չունի համապատասխան զենք «Իսկանդերին» համարժեք պատասխան տալու համար, մինչդեռ շարունակելու է փնտրել գործընկերներ, որոնցից հնարավոր կլինի նման զենք ձեռք բերել:

Владимир Евсеев: Поставка ОТРК «Искандер»  стала сдерживающим обстоятельством для Азербайджана
Заместитель директора Института стран СНГ, военный эксперт Владимир Евсеев не считает, что создание прямой связи между руководителями Армении и Азербайджана поспособствует снижению напряженности в зоне карабахского конфликта. Об этом Владимир Евсеев заявил на заседании «Лазаревского клуба», представляя доклад по теме «Военно-политические особенности ситуации в зоне Нагорного Карабаха».
«Сейчас в Армении обсуждается вопрос, что создание прямой связи посодействует снижению напряженности на границе Нагорного Карабаха. На мой взгляд, это не соответствует действительности», - отметил он.
По словам Владимира Евсеева, лишь тесное военно-политическое сотрудничество между Арменией и Россией считается гарантией обеспечения безопасности Нагорного Карабаха.
«Именно это не позволяет Азербайджану и Турции предпринять наступательные действия как против Нагорного Карабаха, так и против территории Армении», - отметил он.
Эксперт подчеркнул, что в настоящее время военная ситуация  в зоне Нагорного Карабаха неблагоприятна для армии Арцаха и Армении, поскольку вооруженные силы Азербайджана обладают преимуществом с точки зрения вооружения.
«Качественное превосходство ВС Азербайджана удалось ликвидировать путем поставки современных вооружений из России. В частности, поставка ОТРК "Искандер" позволила Армении поставить вопрос о возможности нанесения ответного ракетного удара по Баку, что является серьезным сдерживающим фактором. Были и другие поставки вооружений»,- отметил Владимир Евсеев.
Владимир Евсеев подчеркнул, что важно не только количественное превосходство, но и наличие качественного превосходства, посему Азербайджан предпринимает попытки для приобретения качественного вооружения.
«Если Азербайджану удастся добиться превосходства, это будет подталкивать его к попыткам силового решения.  Хочу подчеркнуть, что любое изменение границы в этих условиях может привести не только к потере зоны безопасности, но и потере Нагорного Карабаха полностью. Любые обсуждения относительно изменения границы, в частности сдачи какой-либо территории в зоне безопасности, фактически позволят Азербайджану предпринять операцию по захвату всего Нагорного Карабаха», - отметил он.
Он также отметил, что у Баку нет соответствующего оружия для адекватного ответа  ОТРК «Искандер», посему продолжит поиск партнеров, у которых можно будет приобрести это оружие.