Ուկրաինայում գրիվնիների 3 տոկոսը կեղծ է
Ուկրաինայի Ազգային բանկը հայտնում է, որ ըստ վերլուծաբանների գնահատականների, երկրում աճել է գրիվնիների կեղծ թղթադրամների քանակը: Ներկա դրությամբ կեղծ թղթադրամների շուկան կազմում է գրիվնիի ընդհանուր ծավալի 3 տոկոսը: Այս մասին տեղեկացնում է Ազգային բանկի մամուլի ծառայությունը:
Կարգավորողը խորհուրդ է տալիս ուկրաինացիներին ավելի ուշադիր լինել իրենց կանխիկ միջոցներին, և մանրակրկիտ ստուգել գումարները, որոնք կարող են կասկած հարուցել:
Ուկրաինայի Ազգային Բանկից պարզաբանել են, որ նման թղթադրամների պատրաստման համար սովորաբար օգտագործվում են պատճենահանման և համակարգչային տեխնիկա, հատուկ տպիչներ, որոնք գործնականում թույլ չեն տալիս տարբերել կեղծ թղթադրամներն իրականից:

В Украине 3% банкнот гривен являются фальшивыми, - Нацбанк
Национальный банк Украины сообщает о том, что согласно подсчетам аналитиков, в Украине увеличилось количество фальшивых купюр гривны. В данный момент рынок поддельных банкнот составляет 3% от общего числа гривенной валютной массы.
Информацию об этом передают в пресс-службе НБУ.
Регулятор рекомендует украинцам внимательней относиться к своим наличным средствам и тщательно проверять деньги, которые вызывают подозрения.
В НБУ уточнили, что для производства таких купюр используется обычно копировальная и компьютерная техника, специальные принтеры, которые практически не позволяют отличить поддельные банкноты от настоящих наощупь.