Եվրախումբը եվրոգոտու բարենորոգման հարցում համաձայնության է հասել
Եվրոյի գոտու 19 երկրների ֆինանսների նախարարները համաձայնության են հասել եվրոգոտու բարենորոգման շուրջը, հայտարարել  Եվրախմբի ղեկավարի ներկայացուցիչ Լուիս Ռեգոն՝ ամփոփելով նախարարների նիստի արդյունքները:
«Նիստն ավարտվեց 18 ժամ անց: Մենք համաձայնության հասանք եվրոյի գոտու բարենորոգման շուրջը», - ասել է նա:
Ինչպես ավելի ուշ հայտարարել է Եվրախմբի նախագահ Մարիո Սենտենոն, բարենորոգումը կվերաբերի, մասնավորապես, բյուջեին:
«Ֆրանսիան և Գերմանիան եվրոգոտու բյուջեի նոր ճարտարապետություն առաջարկեցին», - նշել է նա:
Նրա խոսքով՝ այդ հանդիպման արդյունքների մասին Եվրամիության պետությունների և կառավարությունների ղեկավարները կիրազեկվեն դեկտեմբերի 13-14-ը կայանալիք գագաթնաժողովում: Այնտեղ, ինչպես  ակնկալվում է, կհաստատվեն բարենորոգման վերաբերյալ վերջնական որոշումները:

Еврогруппа достигла соглашения по реформированию еврозоны
Министры финансов 19 стран зоны евро достигли соглашения по реформированию еврозоны. Об этом заявил во вторник представитель главы Еврогруппы Луис Рего по итогам заседания министров.
"Заседание закончилось спустя 18 часов. Мы достигли соглашения по реформированию еврозоны", - сказал он.
Как позже заявил председатель Еврогруппы Марио Сентено, реформирование будет касаться, в частности, бюджета. "Франция и Германия предложили новую архитектуру бюджета еврозоны", - отметил он.
По его словам, о результатах этой встречи будут проинформированы главы государств и правительств ЕС на саммите 13-14 декабря. На нем, как ожидается, будут утверждены окончательные решения по реформированию.