Գործազրկության մակարդակն աշխարհում հասնում է վերջին 40 տարվա ամենացածր մակարդակին
Աշխարհում 2018 թվականի սեպտեմբերին գործազրկության մակարդակը կազմել է 5,2 տոկոս, ինչը 2,8 տոկոսային կետով ցածր է, քան 2010 թվականին: Դա նաև 1980 թվականից ի վեր ամենացածր ցուցանիշն է, գրում է Financial Times թերթը՝ հղում անելով Շվեյցարիայի UBS բանկի կատարած հետազոտությանը:
«Եվրոպայում և Հյուսիսային Ամերիկայում գործազրկության մակարդակն այս պահին ավելի ցածր է, քան երբևէ, նաև այն ցածր է Ասիախաղաղօվկիանոսյան տարածաշրջանում»,- մեջբերում է թերթն Աշխատանքի միջազգային կազմակերպության տնտեսության հարցերի փորձագետ Սանտո Միլազիի խոսքերը:
UBS-ի ֆինանսական փորձագետներն ուսումնասիրել են 48 զարգացած և զարգացող երկրներ, որոնց ընդհանուր ավանդը համաշխարհային արտադրության բնագավառում հասնում է 84 տոկոսի: Ինչպես նշել է թերթը, Արժույթի միջազգային հիմնադրամի կանխատեսումներով՝ 2018 թվականի վերջին աշխարհի զարգացած երկրներում գործազրկության միջին մակարդակը մոտ 50 տարվա ընթացքում առաջին անգամ կնվազի մինչև 5,2 տոկոս:
Մինչդեռ Առևտրի համաշխարհային կազմակերպության փորձագետներն այն եզրակացությանն են հագել, որ այդ պետություններում չզբաղված բնակչության բաժինը կկազմի 5,5 տոկոս, ինչն ավելի է, քան 2007 թվականին:

Уровень безработицы в мире достиг самого низкого уровня почти за 40 лет
Уровень безработицы в мире в сентябре этого года составил всего 5,2%, что на 2,8 процентных пункта меньше, чем в 2010 году, и достиг самого низкого показателя с 1980 года.
Об этом сообщает в четверг газета Financial Times со ссылкой на исследование швейцарского банка UBS.
"Уровень безработицы в Европе и Северной Америке на данный момент ниже, чем когда-либо, а также он все еще низкий в Азиатско-Тихоокеанском регионе, - приводит газета слова эксперта по экономике Международной организации труда Санто Милази. - Для большей части планеты это [безработица] не представляет проблемы, однако качество рабочих мест, которые создаются, остается низким".
По данным издания, финансовые эксперты UBS изучили 48 развитых и развивающихся стран, общий вклад которых в мировое производство достигает 84%.
Как сообщает газета, по прогнозам МВФ, к концу 2018 года средний уровень безработицы в развитых странах мира впервые почти за 50 лет снизится до 5,2%. При этом эксперты ВТО пришли к заключению, что доля незанятого населения в этих государствах составит 5,5%, что больше, чем в 2007 году.