Ռուսաստանը ԵԱՏՄ անդամ պետություններին առաջարկել է ընդհանուր վճարային ենթակառուցվածք ստեղծել
Ռուսաստանը Եվրասիական տնտեսական միության (ԵԱՏՄ) անդամ պետություններին առաջարկել է ընդհանուր վճարային ենթակառուցվածք ստեղծել, որը թույլ կտա բարձրացնել ազգային վճարային համակարգերի կայունությունը՝ նվազեցնելով դրանց կախվածությունը դոլարից ու այլ արժույթներից, հայտարարել է Ռուսաստանի նախագահ Վլադիմիր Պուտինը:
«Առաջարկում ենք մշակել ԵԱՏՄ-ում ընդհանուր վճարման ենթակառուցվածք ստեղծելու հարցը: Այն պետք է մշակվի ժամանակակից ֆինանսական տեխնոլոգիաներով: Այն հնարավորություն կտա բարձրացնելու մեր երկրների ազգային վճարային համակարգերի կայունությունը, միևնույն ժամանակ՝ նվազեցնելով դրանց կախվածությունը դոլարից և այլ արտասահմանյան արժույթներից: Դա՝ տնտեսական ինքնիշխանության բարձրացում է», - Եվրասիական տնտեսական հանձնաժողովի խորհրդի հերթական նիստի ժամանակ հայտարարել է Պուտինը:
Կարևոր է, որ Միության անդամ պետությունների միջև համակարգման ամրապնդումը՝ ֆինանսաարժութային և դրամավարկային քաղաքականության իրականացման շրջանակում, նշել է ռուս առաջնորդը: Նա հիշեցրել է, որ սեպտեմբերին ԵԱՏՄ անդամ պետությունների կենտրոնական բանկերի ներկայացուցիչները ստորագրել են ֆինանսական շուկայի ոլորտում օրենսդրության ներդաշնակեցման վերաբերյալ համաձայնագիր: Պուտինի խոսքով՝ դա ընդհանուր ֆինանսական տարածության ձևավորման ուղղությամբ արված մեծ քայլ էր:

Россия предложила создать общую расчетную инфраструктуру в ЕАЭС
Россия предлагает странам Евразийского экономического союза (ЕАЭС) создать общую расчетную инфраструктуру, это позволило бы повысить устойчивость национальных платежных систем, сделав их менее зависимыми от доллара и других иностранных валют, заявил президент России Владимир Путин.
"Предлагаем проработать вопрос о создании в ЕврАзЭс общей расчетной инфраструктуры с использованием современных финансовых технологий. Это позволило бы повысить устойчивость национальных платежных систем наших стран, сделав их менее зависимыми от доллара и других иностранных валют, это, в прямом смысле слова, повышение экономического суверенитета", — сказал Путин на заседании Высшего Евразийского экономического совета в четверг.
Важно, что между государствами — членами ЕАЭС укрепляется координация в проведении валютно-финансовой и денежно-кредитной политики, отметил российский лидер. Он напомнил, что в сентябре представители центральных банков стран ЕАЭС подписали соглашение о гармонизации законодательства в сфере финансового рынка. По словам Путина, это стало большим шагом на пути к формированию общего финансового пространства.