Նիկարագուայում ռուս կինը քայքայիչ թթու է լցրել քահանայի վրա
Նիկարագուայի տաճարում ռուս կինը քահանայի մոտ խոստովանության ժամանակ նրա վրա քայքայիչ թթու է լցրել, գրում է Prensa-ն:
Հրատարակության տվյալով՝ Էլիս Լեոնիդովնա Գոնը, որը ռուսական անձնագիր ունի, չորեքշաբթի քայքայիչ թթու է լցրել Մանագուայի Մարիո Գևարա քահանայի վրա: Թերթը հաղորդում է, որ Գոնը հայր Գեւարայի մոտ խոստովանության էր գնացել, որից հետո հարձակվել է նրա վրա և քայքայիչ թթու լցրել: Քահանան գլխի, դեմքի, ձեռքերի և մարմնի այլ մասերի այրվածքներ է ստացել:
Հարձակումից հետո մի քանի ծխականներ քահանային տարել են խորանի մոտ և հանել նրա հագուստը, իսկ հետո հիվանդանոց տեղափոխել: Մյուսները փորձել են մինչ ոստիկանության ժամանումը պահել կնոջը: Վանականներից մեկը հայտնել է, որ կնոջ մեջ «դևեր են մտել»:
Հրատարակությունը նշում է, որ դեպքը տեղի է ունեցել Նիկարագուայի նախագահ Դանիել Օրտեգայի կողմից կաթոլիկ եկեղեցու քահանաների հասցեին արված քննադատության ֆոնին: Նրա խոսքով՝ քահանաները նպաստել են իշխանությունների դեմ բողոքի ակցիաներին, որոնք սկսվել էին ապրիլին:

В Никарагуа россиянка облила кислотой священника
В Никарагуа россиянка напала на священника и облила его кислотой, сообщает издание Prensa. Инцидент произошел в кафедральном соборе Манагуа. По данным издания, Элис Гонн, у которой есть российский паспорт, напала на отца Марио Гевару во время исповеди. В результате священник получил ожоги головы, лица, рук и других частей тела.
На помощь священнику пришли другие прихожане. Они отвели пострадавшего в ризницу, где сняли с него одежду, поврежденную кислотой, а затем отвезли его в больницу. Остальные попытались задержать нападавшую. По словам одного из монахов, в женщину "вселились бесы", пишет издание.
Полиция проводит расследование. Издание отмечает, что инцидент произошел на фоне критики, с которой обрушился на католическую церковь президент Никарагуа Даниэль Ортега. По его словам, священники способствовали антиправительственным акциям, которые начались в апреле.
Протесты связаны с предложенной властями реформой, предполагавшей увеличение отчислений работодателей и трудящихся в фонды социального страхования. В результате беспорядков погибли свыше 350 человек.