Կոչ ենք անում ԶԼՄ-ներին զերծ պահել ոստիկանական ապօրինի գործողություններից. անհիմն պահանջ է ներկայացվել նաև «Aysor.am»-ի խմբագրությանը
10/12/2018 14:38
Երևանի մամուլի ակումբը ներկայացրել է լրագրողական կազմակերպությունների հայտարարությունը՝ դեկտեմբերի 9-ին կայացած ԱԺ արտահերթ ընտրությունների վերաբերյալ: Հայտարարությունում, մասնավորապես, ասված է.
«Մենք՝ ներքոստորագրյալ լրագրողական կազմակերպություններս, արձանագրում ենք, որ 2018 թվականի դեկտեմբերի 9-ին Հայաստանում կայացած արտահերթ խորհրդարանական ընտրությունները որակապես տարբերվեցին բոլոր նախորդներից՝ լրագրողների և լրատվամիջոցների աշխատանքի բարենպաստ պայմանների և անկաշկանդ գործելու առումով։ Բուն քվեարկության օրը չի արձանագրվել ԶԼՄ-ների աշխատակիցների նկատմամբ  ֆիզիկական բռնության կամ մասնագիտական գործունեության խոչընդոտման որևէ լուրջ դեպք, իսկ եղած մի քանի փոքր միջադեպերն էլ տեղում հարթվել են։ Սա աննախադեպ երևույթ է, ինչը պետք է ավանդույթի վերածել։
Միևնույն ժամանակ, մենք արձանագրել ենք, որ նախընտրական ժամանակաշրջանում՝ դեկտեմբերի 7-ին, ՀՀ ոստիկանության աշխատակիցները, ակնհայտորեն չարաշահելով իրենց լիազորությունները, անօրինական գործողություններ են իրականացրել «News.am» լրատվական կայքի խմբագրությունում։ Իրավապահները պահանջել են լրատվամիջոցից քաղաքական գործիչներից մեկի օնլայն ելույթի բովանդակությունը ապացուցող հիմքեր տրամադրել, ինչը զավեշտալի է և՛ ԶԼՄ գործունեության նորմերի, և իրավունքի տեսանկյունից։ Ավելի վաղ՝ նոյեմբերի 20-ին, նմանատիպ անհիմն պահանջ է ներկայացվել նաև «Aysor.am»-ի խմբագրությանը։ Բացի այդ, մինչև հիմա ՀՀ ոստիկանությունը և Քննչական կոմիտեն որևէ ծանրակշիռ հիմնավորում և փաստարկ հանրությանը չեն ներկայացրել «Yerevan. today»-ում իրականացված խուզարկության անհրաժեշտության և դրա արդյունքների վերաբերյալ։
Խոսքի ազատության և լրատվամիջոցների անկաշկանդ գործունեության տեսանկյունից խիստ մտահոգիչ է, որ  ժողովրդավարության զարգացումներին զուգահեռ՝ իրավապահների կողմից երբեմն իրականացվում են կամայականություններ ԶԼՄ-ների նկատմամբ։
Հաշվի առնելով վերոգրյալը՝ մենք կոչ ենք անում ընտրությունների արդյունքում ձևավորվող նոր իշխանություններին՝ միջոցներ ձեռնարկել՝ ԶԼՄ-ներին զերծ պահելու ոստիկանական ապօրինի գործողություններից և առավել բարենպաստ պայմաններ ապահովել լրագրողների և լրատվամիջոցների ազատ գործունեության համար՝ անկախ դրանց քաղաքական ուղղվածությունից։
ԻՆՖՈՐՄԱՑԻԱՅԻ ԱԶԱՏՈՒԹՅԱՆ ԿԵՆՏՐՈՆ
ԳՈՐԻՍԻ ՄԱՄՈՒԼԻ ԱԿՈՒՄԲ»:
Ավելի վաղ տեղեկացրել էինք, որ ոստիկանության 6-րդ վարչության աշխատակիցները այցելել էին Aysor.am-ի խմբագրություն և ներկայացրել գրություն, որով խնդրում էին տրամադրել «02.11.2018 թվականին «Այսօր» լրատվական ծառայությանը Սիլվա Համբարձումյանի կողմից տրված հարցազրույցի տեսաձայնագրության օրինակը», որը համացանցում լայնորեն տարածվել էր և հեշտորեն հնարավոր էր ստանալ Youtube տեսահոսթինգից:

Призываем оградить СМИ от незаконных полицейских действий – необоснованное требование было предъявлено и редакции «Aysor.am»
10/12/2018 16:48
Пресс-клуб Еревана распространил заявление журналистских организаций в связи состоявшимися 9 декабря внеочередными выборами в Национальное Собрание Армении.
«Мы, нижеподписавшиеся журналистские организации констатируем, что состоявшиеся 9 декабря внеочередные выборы качественно отличались от всех прежних в плане благоприятных условий и непринужденной работы журналистов и СМИ. В день голосования не было зафиксировано какого-либо серьезного случая физического насилия в отношении представителей СМИ или воспрепятствования их профессиональной деятельности, а несколько имевших место случаев были улажены на месте. Это беспрецедентное явление, которое должно стать традицией.
В то же время мы зафиксировали, что в предвыборный период, 7 декабря, сотрудники полиции Армении, явно злоупотребив своими полномочиями, осуществили незаконные действия в редакции информационного сайта «News.am».
Правоохранители потребовали от средства массовой информации предоставить основания, доказывающие содержание онлайн выступления одного из политических деятелей, что довольно нелепо как с точки зрения норм деятельности СМИ, так и с правовой точки зрения.
Ранее, 20 ноября, подобное необоснованное требование было предъявлено также редакции «Aysor.am». Кроме того, до сих пор полиция Армении и Следственный комитет не представили какого-либо весомого обоснования и аргумента в связи с необходимостью проведения обыска в редакции сайта«Yerevan. today» и результатах.
С точки зрения свободы слова и свободы деятельности СМИ крайне беспокоит тот факт, что параллельно с демократическими развитиями со стороны правоохранителей иногда осуществляется произвол в отношении СМИ.
Учитывая вышеизложенное, мы призываем сформированные в результате выборов новые власти предпринять меры, чтобы оградить СМИ от незаконных полицейских действий и обеспечить наиболее благоприятные условия для свободной деятельности журналистов и СМИ, независимо от их политической направленности.
Комитет по защите свободы слова
Центр медиаинициатив
Институт многосторонней информации – Армения
Центр свободы информации
Общественный клуб журналистики
Журналисты во имя будущего
НПО «Журналисты во имя прав человека»
Пресс-клуб Гориса.
Ранее сообщалось, что сотрудники 6-го управления полиции Армении побывали в редакции сайта Aysor.am и представили письмо с требованием предъявить «видеозапись интервью Сильвы Амбарцумян информационному агентству "Айсор" от 02.11.2018». В переданном полиции ответе Ауsor.am сообщил, что в указанный правоохранительными органами день, 2 ноября, предпринимательница Сильва Амбарцумян дала интервью не сайту Aysor.am, а созвала пресс-конференцию в пресс-клубе «Айацк», в которой принимали участие представители нескольких десятков средств массовой информации, а видеозапись легко доступна на видеохостинге YouTube.