Մանվել Գրիգորյանն այսօր էլ դատարանում պնդել է, որ մեղավոր չէ
Երևանի ընդհանուր իրավասության դատարանը (Շենգավիթի նստավայր) հեռացել է խորհրդակցական սենյակ՝ ԱԺ պատգամավոր, գեներալ Մանվել Գրիգորյանի կալանքը երկարաձգելու մասին նախաքննական մարմնի ներկայացրած միջնորդության վերաբերյալ որոշում կայացնելու։
Նիստերի դահլիճից դուրս գալուց հետո Գրիգորյանի փաստաբան Արսեն Մկրտչյանը լրագրողների հետ ճեպազրույցում հայտարարեց, որ Գրիգորյանը առողջական թեթև խնդիր է ունեցել, կանչել են շտապօգնություն և համապատասխան բուժօգնություն ցուցաբերելուց հետո նա կարողացել է մասնակցել նիստին և նույնիսկ հանդես եկել խոսքով։
Փաստաբանի փոխանցմամբ, Գրիգորյանն ասել է, որ թեպետ ինքն իրեն մեղավոր չի ճանաչում, բայց պատրաստ է իր վրա վերցնել նաև հարազատներին, մերձավորներին մեղսագրվող արարքների համար նախատեսվող պատասխանատվությունը։
Մկրտչյանն ասաց նաև, որ Գրիգորյանին գրավով ազատ արձակելու մասին դատարանին միջնորդություն է ներկայացվել՝ 20 մլն դրամի չափով։
«Սա իրատեսական չափ է և հնարավոր է այլ խողովակներով այդ գումարը գտնել ու մուծել», - ասաց փաստաբանը։
Խափանման միջոցի հարցի քննությունն իրականացվում է դատավոր Մարինե Մելքոնյանի նախագահությամբ։ Դատավորը, ըստ փաստաբանի, կանխակալ վերաբերմունք ունի այս գործով և շատ հեշտ հնարավոր կլինի նախաքննական մարմնի կողմից նրա նկատմամբ ճնշում գործադրելը։

Манвел Григорян вновь заявил в суде, что невиновен – адвокат
Суд общей юрисдикции Еревана (резиденция в административном районе Шенгавит) удалился в совещательную комнату для принятия решения относительно поданного органом предварительного следствия нового ходатайства о продлении срока содержания под стражей депутата Национального Собрания, генерала Манвела Григоряна.
Адвокат Манвела Григоряна Арсен Мкртчян сообщил журналистам, что во время рассмотрения представленного ходатайства самочувствие Манвела Григоряна ухудшилось, была вызвана скорая помощь, ему оказали медицинскую помощь и он смог принять участие и даже выступить на судебном заседании.
Как передал адвокат, Манвел Григорян заявил, что хотя и не считает себя виновным, однако готов принять на себя также ответственность, которая предусматривается за приписываемые его родственникам и близким деяния.
Арсен Мкртчян также отметил, что в суд представлено ходатайство об освобождении Манвела Григоряна под залог в размере 20 млн. драмов.
«Это реальный размер, можно будет найти эту сумму через какие-то каналы и заплатить», - отметил адвокат.
Рассмотрение ходатайства проходит под председательством судьи Марине Мелконян. По словам адвоката, судья имеет предвзятое отношение к этому делу и органу предварительного следствия легко удастся оказать на нее давление.