Բելգիայում երեխաների ներկայությամբ ծխող վարորդներին սպառնում է մինչև հազար եվրո տուգանք
Բելգիական Ֆլանդրիայի շրջանային խորհրդարանը հավանություն է տվել այն օրինագծին, որի համաձայն փոխադրամիջոցում երեխաների ներկայությամբ ծխող վարորդներին և ուղևորները կպատժվեն մինչև հազար եվրոյի չափ տուգանքով:
Ինչպես հայտնել է RTBF հեռուստառադիոընկերությունը՝ օրինագիծը պատրաստած ֆլամանդացի քրիստոնյա դեմոկրատների խորհրդարանական խմբակցությունը (CD&V) հույս ունի, որ համանման օրինագծեր կընդունվեն թագավորության մյուս երկու տարածաշրջաններում՝ Վալոնիայումև Բրյուսելի մայրաքաղաքային տարածաշրջանում:
Մինչև 16 տարեկան անչափահասների ներկայությամբ ավտոմեքենաներում ծխելու արգելքը տարածվում է նաև էլեկտրոնային ծխախոտների վրա:

В Бельгии курящим при детях водителям грозит штраф до тысячи евро
Региональный парламент бельгийской Фландрии одобрил проект закона, согласно которому автомобилисты и пассажиры, курящие в транспортном средстве в присутствии детей, будут наказываться штрафом в размере до одной тысячи евро.
Как сообщила телерадиокомпания RTBF, подготовившая законопроект парламентская фракция фламандских христианских демократов (CD&V) рассчитывает на принятие аналогичного законодательства в двух других регионах королевства - Валлонии и Брюссельском столичном регионе.
Запрет на курение в автомобиле при несовершеннолетних в возрасте до 16 лет распространяется также на электронные сигареты, отмечает RTBF.