Կարենը կարող է դառնալ Մարիշ. ՀԿ-ն շնորհակալություն է հայտնում արդարադատության նախարարությանը, ԱՆ-ն ասում է՝ բան չի փոխվել
13/12/2018 16:15
Օրերս «Իրավունքի կողմ» հասարակական կազմակերպությունը իր պաշտոնական ֆեյսբուքյան էջում հայտարարություն էր տարածել՝ տեղեկացնելով, որ Արդարադատության նախարարության քաղաքացիական կացության ակտերի գրանցման գրասենյակը (ՔԿԱԳ) կանաչ լույս է վառել սեռափոխված անձանց անվանափոխությունն իրականացնելու հարցում։
«Այսօր, մարդու իրավունքների պաշտպանության օրը, առաջին անգամ Արդարադատության նախարարության  ՔԿԱԳ գրասենյակը օրինականորեն հաստատել է տրանսսեքսուալ մարդկանց անունները՝ առանց տրանսսեքսուալության մասին հոգեբանական ախտորոշման մասին տեղեկանքի, որը նախկինում պահանջվում էր։ «Իրավունքի ուժը» ՀԿ-ն հպարտորեն շնորհավորում է մեր համայնքին՝ նոր ձեռքբերման մասին։ Շնորհակալ ենք նաև արդարադատության նախարարությանը համագործակցության համար», - ասված է ՀԿ-ի տարածած հայտարարության մեջ։
Ի դեպ, հայտարարության մեկնաբանություններում Իտալիայից տրանսսեքսուալ մի կին գրել է. «Շնորհավորանքներս։ Շնորհակալություն աշխարհի տրանսսեքսուալ կանանց: Ես տրանսսեքսուալ կին եմ ռասիստ Իտալիայում, շնորհակալություն Հայաստան»:
Փորձեցինք Արդարադատության նախարարությունից պարզել, թե անվանափոխության ժամանակ ինչ կարգ է գործում և արդյոք կա տարբերակված մոտեցում սեռափոխված անձանց անվանափոխելու հարցում։
Aysor.am-ի գրավոր հարցմանն ի պատասխան՝ ԱՆ-ից տեղեկացնում են, որ տրանսեքսուալների անվանափոխության վերաբերյալ որևէ կարգավորում կամ առանձին մեխանիզմ Հայաստանի օրենսդրությամբ նախատեսված չէ:
ՀՀ կառավարության որոշմամբ հաստատված է 16 տարին լրացած անձանց անվան փոխման գրանցում կատարելու հարգելի պատճառները։ Դրանք հետևյալն են՝
«ա) անվան, հայրանվան, ազգանվան անբարեհնչունություն.
բ) անվան, հայրանվան, ազգանվան արտասանության դժվարություն.
գ) ամուսնու ցանկությունը՝ մյուս ամուսնու հետ միասին մեկ ընդհանուր ազգանուն կրելու.
դ) մինչամուսնական ազգանունը կրելու ցանկություն.
ե) երեխաների հետ միասին ընդհանուր ազգանուն կրելու ցանկություն, եթե ամուսինը մահացել է, իսկ դիմողը եղել է մինչամուսնական ազգանունով.
զ) դիմողի` փաստորեն դաստիարակող անձի անունով հայրանուն և ազգանուն կրելու ցանկություն.
է) դիմողի ազգությանը համապատասխան ազգանուն և անուն կրելու ցանկություն.
ը) դիմողի տոհմական ազգանունը կրելու ցանկություն.
թ) եթե անձը փաստացի կրում է իր ծննդյան գրանցման մեջ նշված անունից տարբերվող անուն։
Մյուս դեպքերում, ըստ նախարարության պատասխանի, անվան փոխում թույլատրվում է միայն բացառության կարգով` յուրաքանչյուր դեպքում հաշվի առնելով քաղաքացու խնդրանքը հիմնավորող փաստաթղթերը:
Համաձայն «Քաղաքացիական կացության ակտերի մասին» ՀՀ օրենքի 58-րդ հոդվածի 5-րդ մասի՝ անվան փոխման գրանցումը ՔԿԱԳ մարմինների կողմից մերժվում է, եթե ներկայացված փաստաթղթերը չեն համապատասխանում այդ օրենքի և իրավական այլ ակտերի պահանջներին, անունը փոխել ցանկացող անձի նկատմամբ հարուցված է քրեական գործ, կրում է քրեական պատիժ, ունի դատվածություն:
Անդրադառնալով մեր հարցման մեջ նշված կոնկրետ խավին՝ ԱՆ-ից գրում են, որ տրանսսեքսուալների համայնքի ներկայացուցիչների անունների փոխման հիմք է ներկայացվում նրանց կողմից հայտարարությունն առ այն, որ անձը փաստացի կրում է իր ծննդյան գրանցման մեջ նշված անունից տարբերվող անուն, սույն հիմքով որևէ փաստաթղթի պահանջի սահմանում գործող օրենսդրությամբ նախատեսված չէ:
«Հետևաբար, անձի հայտարարությունը՝ այլ անուն կրելու համար բավարար է անվան փոխման գրանցումը կատարելու համար, եթե առկա չեն նշված օրենքով սահմանված՝ գրանցումը մերժելու հիմքերը», - նշված է ԱՆ գրավոր պատասխանում: ԱՆ-ն, սակայն, այդպես էլ չի հստակեցնում, թե օրինակ՝ Կարեն անունը կարո՞ղ է փոխվել և դառնալ Մարիշ։
ՔԿԱԳ գրասենյակից փորձեցինք ավելի գործնական պատասխան ստանալ մեզ հետաքրքրող հարցին։ Այստեղից մեզ ասացին, որ սեռափոխված անձը, որը ցանկանում է անունը փոխել, ասենք, Կարենից դառնալ Մարիշ, անունը փոխելու համար որևէ փաստաթուղթ չի ներկայացնում, բավարար է միայն նրա հայտարարությունը։
ՔԿԱԳ գրասենյակի աշխատակիցը նշեց, որ նախկինում որոշ բարդություններ եղել են՝ անունը փոխել ցանկացող անձից պահանջվել է շրջապատի վկայություն և այլն, հիմա գործընթացը հեշտացել է, և անձի հայտարարությունը բավարար է ցանկալի անունն ունենալու համար։
«Անվանափոխության ժամանակ մենք չենք քննարկում անձի սեռը, եթե, օրինակ, Կարենը գալիս է և ցանկանում է դառնալ Գայանե, մենք խնդիր չենք տեսնում և փոխում ենք», - ասաց աշխատակիցը։
ՔԿԱԳ գրասենյակում կարելի է նաև սեռափոխություն կատարել փաստաթղթերով։ ԱՆ-ից ստացված պատասխանի համաձայն, սահմանված կարգով տրված բժշկական կազմակերպության՝ սեռի փոփոխության մասին սահմանված ձևի փաստաթուղթը հիմք է հանդիսանում՝ փոփոխելու տվյալ անձի սեռը ծննդյան ակտային գրանցման մեջ:
ԱՆ-ից միաժամանակ հայտնել են, որ անվան փոխման գրանցման կարգը սահմանող «Քաղաքացիական կացության ակտերի մասին» ՀՀ օրենքը և ՀՀ կառավարության որոշումը ընդունվել են դեռևս 2005 թվականին: Մինչ այսօր որևէ նոր փոփխություններ քննարկվող հարցի վերաբերյալ չեն կատարվել:

Карен может стать Маришей. НПО выразила благодарность Минюсту Армении
Общественная организация «Сторона права» на днях распространила на своей официальной стране в Facebook заявление, сообщив, что Агентство записи актов гражданского состояния (ЗАГС) включило зеленый свет в вопросе государственной регистрации акта об изменении имени лиц, сменивших пол.
«Сегодня, в День защиты прав человека, впервые Агентство ЗАГСа министерства юстиции законно подтвердило имена людей транссексуалов без справки об установлении диагноза «транссексуализм», которое требовалось раньше.
НПО «Сила права» с гордостью поздравляет наше сообщество с новым достижением. Выражаем благодарность также министерству юстиции за сотрудничество», - говорится в заявлении общественной организации.
Кстати в комментариях к заявлению одна женщина трассексуал из Италии написала: «Мои поздравления. Спасибо женщинам транссексуалам мира. Я женщина транссексуал в расистской Италии, спасибо Армения».
Мы попытались уточнить в министерстве юстиции, какой порядок действует при смене имени и есть ли разграниченный подход в вопросе перемены имени лиц, сменивших пол.
В ответ на письменный запрос Aysor.am из министерства сообщили, что какого-либо регулирования или отдельного механизма изменения имени транссексуалов не предусматривается законодательством Армении.
Решением правительства Армении, установлены следующие уважительные причины для регистрации смены имени лиц, достигших 16 лет:
«а) неблагозвучность фамилии, имени, отчества,
б) труднопроизносимость фамилии, имени, отчества,
в) желание жены (мужа) носить общую с супругом (супругой) фамилию,
г) желание вернуть свою добрачную фамилию,
д)  желание носить общую с детьми фамилию, если супруг умер, а заявитель (заявительница) был на добрачной фамилии,
е) желание носить отчество и фамилию фактически воспитавшего заявителя,
ж) желание носить фамилию, имя, отчество, соответствующее национальной принадлежности и национальным традициям,
з) желание носить фамилию, производную от имени отца или деда заявителя,
и) если лицо носит имя, отличное от указанного в свидетельстве о рождении».
В других случаях, согласно ответу министерства, перемена имени разрешается лишь в порядке исключения – в каждом случае с учетом обосновывающих просьбу гражданина документов.
Согласно ч.5 ст.58 закона республики «Об актах гражданского состояния», органы ЗАГСа отказывают в регистрации перемены имени, если представленные документы не отвечают требованиям настоящего закона и иных правовых актов, в отношении лица, желающего переменить имя, возбуждено уголовное дело, оно отбывает уголовное наказание, имеет судимость.
Касаясь указанного в нашем запросе конкретного случая, Минюст пишет, что основанием для перемены имени транссексуалов является их заявление о том, что лицо носит имя, отличное от указанного в свидетельстве о рождении, на данном основании действующим законом не предусматривается представления какого-либо документа.
«Следовательно, заявление лица для ношения другого имени достаточно для регистрации перемены имени, если нет установленных указанным законом оснований для отказа в  регистрации», - отмечается в ответе Минюста Армении. Минюст однако так и не уточняет, к примеру, может ли имя Карен быть изменено и стать Маришей.
Мы попытались получить более практический ответ на интересующий нас вопрос в Агентстве ЗАГСа. Здесь нам ответили, что сменившее пол лицо, которое хочет изменить имя, например, стать Маришей с Карена, не представляет какого-либо документа для перемены имени и достаточно лишь его заявления.
Сотрудник офиса ЗАГСа отметил, что в прошлом были некоторые сложности, от лиц, желающих изменить имя, требовали справку с места жительства, документ,  удостоверяющий личность заявителя и т.д., сейчас этот процесс упрощен и заявление лица достаточно для получения желаемого имени.
«Во время сены имени мы не обсуждаем пол человека, если, к примеру, приходит Карен и хочет стать Гаяне, мы не видим в этом проблем и меняем», - сказал сотрудник.
В ЗАГСе можно также зарегистрировать по документам смену пола. Согласно полученному из Минюста ответу, выданная в установленном порядке медицинской организацией соответствующая форма документа о смене пола является основанием для изменения пола данного лица в свидетельстве о рождении данного лица.
Одновременно в Минюсте сообщили, что закон «Об актах гражданского состояния» и решение правительства Армении были приняты еще в 2005 году. По сей день каких-либо новых изменений в связи с обсуждаемым вопросом не внесено.