Քոչարյանի պաշտպանական թիմը մտադիր է դիմել Սահմանադրական դատարան
ՀՀ երկրորդ նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանի նկատմամբ ընտրված խափանման միջոց կալանավորման վերաբերյալ Վերաքննիչ դատարանի դեկտեմբերի 7-ի որոշումը Ռոբերտ Քոչարյանի պաշտպանները ստացել են: Պաշտպանական թիմը Վերաքննիչ դատարանի այս որոշումը կբողոքարկի Վճռաբեկ դատարան, տարածած հայտարարությամբ տեղեկացնում են պաշտպանները։
Այս պահին պաշտպաններն աշխատում են միաժամանակ նաև Սահմանադրական դատարան և Մարդու իրավունքների եվրոպական դատարան դիմելու ուղղությամբ:
Հիշեցնենք, որ Վերաքննիչ դատարանը՝ նախագահությամբ դատավոր Ռուբիկ Մխիթարյանի, մերժել էր ՀՀ երկրորդ նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանի պաշտպանական թիմի բողոքները և անփոփոխ թողել առաջին ատյանի դատարանի հուլիսի 27-ի որոշումը՝ համաձայն որի Ռոբերտ Քոչարյանի նկատմամբ որպես խափանման միջոց էր ընտրվել կալանավորումը:

Адвокаты Роберта Кочаряна обратятся в Конституционный суд и ЕСПЧ
Команда адвокатов второго президента Армении Роберта Кочаряна получила решение Апелляционного суда от 7 декабря, оставившего в силе постановление суда первой инстанции об избрании в качестве меры пресечения заключения под стражу.
Команда адвокатов обжалует решение Апелляционного суда в Кассационном суде, сообщается в распространенном адвокатской командой заявлении.
Сейчас адвокаты одновременно работают в направлении обращения в Конституционный суд Армении и в Европейский суд по правам человека (ЕСПЧ).
Напомним, Апелляционный суд Армении под председательством судьи Рубена Мхитаряна 7 декабря отклонил жалобы адвокатов Роберта Кочаряна и оставил неизменным решение суда первой инстанции от 27 июля о применении ареста в отношении второго президента Армении.