Bitwala բլոկչեյն-ստարտափը գործարկել է առաջին կրիպտոբանկը
Գերմանական Bitwala բլոկչեյն-ստարտափը և բեռլինյան արտոնագրված solarisBank ֆինտեխ-ընկերությանը պաշտոնապես սկսել են գերմանացիներին կրիպտոբանկինգի ծառայություններ առաջարկել:
Ինչպես նշել են ընկերությունների ներկայացուցիչները, Եվրոպայում նրանք այդ ուղղությամբ առաջամարտիկ են և ապահովում են անվտանգ և հարմարավետ սպասարկում, որը գործում է գերմանական ավանդական բանկերից տարբերվող մակարդակում:
Cryptobank-ի հաճախորդները կկարողանան կառավարել բիթքոինով միջոցները` օգտագործելով մեկ հաշիվ և վճարային քարտ, որը կարող է պատվիրվել անվճար:
Բիթքոինի հետ առևտրային գործարքներից գանձվելու է 1 տոկոս միջնորդավճար, իսկ նվազագույն գործարքի գումարը կազմելու է 10 եվրո:
Bitwala-ի ֆինանսական տնօրեն Քրիստոֆ Իվանիզը վստահեցնում է, որ նույն հաշիվները կարող են օգտագործվել ինչպես BTC-ի, այնպես էլ աշխատավարձերի, վարձակալության դիմաց վճարումների և այլ նպատակներովն:
Ընդ որում մինչև 100 հազար եվրո ավանդները կպաշտպանվեն Գերմանական ավանդների երաշխավորման համակարգի (DGS) կողմից:

Немецкий стартап Bitwala запустил первый в Европе криптобанк
Немецкий блокчейн-стартап Bitwala и лицензированная берлинская финтех-компания solarisBank официально начали предлагать резидентам Германии услуги криптобанкинга. Как отмечают представители компаний, в Европе они стали первопроходцами в этом направлении и предоставят безопасный и удобный сервис, работающий на уровне, которым отличаются традиционные немецкие банки.
Клиенты криптобанка смогут управлять средствами в биткоинах и евро с помощью одного счета и платежной карты, которые можно заказать бесплатно. Комиссия в 1% будет начисляться за торговые операции с биткоинами, а минимальная сумма транзакции составит €10. Финансовый директор Bitwala Кристоф Иваниз (Christoph Iwaniez) утверждает, что те же счета можно будет использовать как для торговли ВТС, так и для получения зарплаты, оплаты аренды и т. п. При этом депозиты в размере до €100 тысяч евро будут защищены в рамках немецкой системы гарантирования вкладов (DGS).