«Լուսավոր Հայաստանը» կլինի կառուցողական ընդդիմության դաշտում, բայց շատ հարցերում չի հակադրվի «Իմ քայլին». Խոսրով Հարությունյան
14/12/2018 13:30
Դեկտեմբերի 9-ին կայացած խորհրդարանական ընտրությունները զերծ էին ընտրակաշառքից, լրագրողների հետ զրույցում ասաց Քրիստոնեա-դեմոկրատական կուսակցության նախագահ, ԱԺ ՀՀԿ խմբակցության մեջ ընդգրկված պատգամավոր Խոսրով Հարությունյանը:
«Ընտրակաշառքը որպես գործոն ընտրական գործընթացներում դերակատարում չունեցավ: Երկրորդ ձեռքբերումն այն էր, որ խոշոր կապիտալը, այսինքն՝ տնտեսական իշխանությունն ուղղակի մասնակցություն չուներ ընտրություններին և ներկայացված չի լինելու առաջիկա խորհրդարանում», - ասաց նա:
Խոսելով նոր խորհրդարանի պատգամավորի թեկնածուների փորձի պակասի մասին՝ Հարությունյանն ասաց, որ թեև նրանց շարքում խելացի մարդիկ շատ են, բայց նրանք փորձառության ակնհայտ պակաս ունեն, ինչը կարող է առաջիկա խորհրդարանի քաղաքական որակների վրա ազդեցություն ունենալ:
Անդրադառնալով ընդդիմությանը՝ Հարությունյանը նկատեց, որ ԲՀԿ-ն և ԼՀԿ-ն ֆորմալ առումով ընդդիմություն են համարվում, բայց գործնականում ավելի շատ իշխանություններին կարող է հակադրվել ԲՀԿ-ն:
«Իշխանությանը հակակշռելու տեսանկյունից ավելի ակտիվ դերակատրում կունենա ԲՀԿ-ն, որովհետև նրա կազմում ընդգրկված պատգամավորների թեկնածուների գործունեությունը ստեղծում է տպավորություն, որ նրանք կարող են հակակշռել, ԼՀԿ-ն էլ կլինի կառուցողական ընդդիմության դաշտում, բայց կարծում եմ՝ շատ հարցերում ԼՀԿ-ն չի հակադրվի «Իմ քայլին»», - ասաց նա:
Հարությունյանը նաև ափսոսանք հայտնեց, որ ՀՀԿ-ն խորհրդարանում ներկայացված չէ՝ ընդգծելով, որ կարճ ժամանակահատվածում ՀՀԿ-ն կրեատիվ նախընտրական մրցապայքար տարավ և եթե մի քիչ երկար ժամանակ ունենար, կարող էր հաղթահարել 5 տոկոսի շեմը:
Ըստ Հարությունյանի՝ ՀՀԿ հավաքած 4.7 տոկոս ձայները փաստում են, որ ՀՀԿ-ն հանրության մի հատվածի համար սպասելի և կենսունակ կուսակցություն է:

«Светлая Армения» будет конструктивной оппозицией, но во многих вопросах не будет противостоять блоку «Мой шаг» – Хосров Арутюнян
14/12/2018 15:41
На состоявшихся 9 декабря внеочередных парламентских выборах не было подкупа избирателей, заявил сегодня журналистам председатель Христианско-демократической партии, депутат парламента от фракции Республиканской партии Хосров Арутюнян.
«Предвыборная взятка как фактор не сыграла роль в избирательных процессах. Второе достижение в том, что крупный капитал, то есть экономическая власть, напрямую не участвовал в выборах и не будет представлен в новом парламенте», - сказал он.
Касаясь недостатка опыта у кандидатов в депутаты, Арутюнян заявил, что, несмотря на то, что среди них есть много умных людей, однако у них явно отсутствует опыт, что может повлиять на политическом качестве будущего парламента.
Обратившись к оппозиции, Хосров Арутюнян отметил, что партии «Процветающая Армения» и «Светлая Армения» формально считаются оппозицией, однако на деле партия «Процветающая Армения» может больше противостоять властям.
«С точки зрения формирования противовеса властям более активную роль будет играть партия «Процветающая Армения», поскольку деятельность кандидатов в депутаты, включенных в состав этой силы, создает впечатление, что они могут стать противовесом. А партия «Светлая Армения» будет конструктивной оппозицией, но считаю, что эта политическая сила не будет противостоять блоку «Мой шаг» во многих вопросах», - сказал Арутюнян.
Арутюнян также выразил сожаление в связи с тем, что Республиканская партия не представлена в парламенте, подчеркнув, что эта политическая сила провела за короткий срок креативную предвыборную кампанию и, если бы у нее было больше времени, смогла преодолеть 5% проходной барьер.
По словам Хосрова Арутюняна, полученные Республиканской партией 4.7% голосов констатируют, что для определенной части общества РПА жизнеспособная и приемлемая политическая сила.