Facebook-ին ավելի քան 1 մլրդ դոլարի տուգանք է սպառնում
Facebook ընկերությունը կարող է արժանանալ ավելի քան 1 մլրդ դոլար տուգանքի`օգտատերերի  տվյալների գաղտնիության խախտման պատճառով, հաղորդում է CNN- ը:
Ինչպես նշվում է՝ ընկերության դեմ քննությունը սկսել է Իռլանդիայի տվյալների պաշտպանության կոմիտեն, որը վերահսկում է եվրոպական օրենսդրությանը կատարմանը:
Ըստ Եվրոպայում ընդհանուր տվյալների պաշտպանության կանոնների՝ խախտող ընկերությունները վճարում են մինչև 23 մլն դոլար կամ տարեկան եկամտի 4 տոկոսի չափով տուգանք՝ կախված գումարի մեծությունից:
Նշվում է, որ Facebook-ի շահույթը 2017 թվականին կազմել է մոտ 40 մլրդ դոլար: Այսպիսով, ընկերությունը կարող է սպառնալ մոտ 1.6 մլրդ դոլարի տուգանք, եթե 2018 թվականին եկամուտը մնա նույն մակարդակի վրա։

Facebook грозит миллиардный штраф из-за утечек данных пользователей
Facebook может получить миллиардный штраф из-за нарушения конфиденциальности данных пользователей, передает CNN.
Как отмечается, в отношении компании начала расследование Ирландская комиссия по защите данных, которая следит за соблюдением европейского законодательства.
Согласно Общему регламенту защиты данных, действующему в Европе, компании-нарушители выплачивают штраф в размере до $23 млн, либо 4% от годовой выручки: в зависимости от того, какая сумма выше.
Подчеркивается, что прибыль Facebook в 2017 году составила около $40 млрд. Таким образом, компании может грозить штраф около $1,6 млрд, если в 2018 году доход останется на таком же уровне.