«Իմ քայլը» դաշինքը կստանա 88 մանդատ, «Բարգավաճ Հայաստանը»՝ 26, «Լուսավոր Հայաստանը»՝ 18 մանդատ
ԿԸՀ նիստում հանձնաժողովի նախագահ Տիգրան Մուկուչյանը տեղեկացրեց, որ «Իմ քայլը» դաշինքը կստանա 88 մանդատ, այդ թվում 4 մանդատ նախատեսված է ազգային փոքրամասնությունների համար՝ ռուս, եզդի, ասորի, քուրդ։
Ըստ Ընտրական օրենսգրքի, մյուս քաղաքական ուժերի մանդատների թիվը չպետք է պակաս լինի մեծամասնություն կազմող ուժի մանդատների 1/3-ից, տվյալ դեպքում պետք է լինի 44։
Ըստ այդմ, «Բարգավաճ Հայաստան» և «Լուսավոր Հայաստան» կուսակցությունների 10 և 7 մանդատներին ավելացվում է 16 և 11 մանդատ։
Այդպիսով՝ «Բարգավաճ Հայաստան» կուսակցությունը կունենա 26 մանդատ, իսկ «Լուսավոր Հայաստան» կուսակցությունը 18 մանդատ։

Блок премьера Армении получил в парламенте 88 мандатов, «Процветающая Армения» - 26, «Светлая Армения» - 18
16/12/2018 13:28
На заседании ЦИК председатель комиссии Тигран Мукучян заявил, что блок и.о. премьера Никола Пашиняна «Мой шаг» получил 88 мандатов. Из них четыре мандата предусмотрены для представителей нацменьшинств – русские, езиды, курды, ассирийцы.
Партия «Процветающая Армения» получила 26 мандатов, партия «Светлая Армения» – 18 мандатов.
Т.Мукучян объяснил, что, согласно Избирательному кодексу, если какая-либо сила набирает большинство голосов, то количество мандатов остальных политических сил не должно быть меньше 1/3 от этого числа.
Таким образом, к мандатам партий «Процветающая Армения» и «Светлая Армения» – 10 и 7 добавляется 16 и 11 мандатов.