«Նոր Հայաստան, նոր հայրապետ» շարժումն ուղղված է եկեղեցու ինքնակառավարման դեմ. Փաստաբանների պալատի նախագահ
17/12/2018 11:55
ՀՀ Փաստաբանների պալատի նախագահ Արա Զոհրաբյանը Facebook-ի իր էջում անդրադարձել է «Նոր Հայաստան, նոր հայրապետ» շարժմանը։
«Հայաստանյայց Առաքելական Սուրբ Եկեղեցին 301 թվականից առ այսօր շատ փորձությունների միջով է անցել, բայց կարողացել է հարյուրամյակներ շարունակ պետություն չունեցող հայ ազգին միավորել:
Եկեղեցու շնորհիվ է, որ զավթիչների տիրապետման ժամանակ չենք ձուլվել նրանց և պահպանել ենք մեր ազգային ինքնությունը:
Հայաստանի Հանրապետությունը Սահմանադրության մակարդակով ճանաչել է Հայաստանյայց առաքելական սուրբ եկեղեցու՝ որպես ազգային եկեղեցու բացառիկ առաքելությունը հայ ժողովրդի հոգևոր կյանքում, նրա ազգային մշակույթի զարգացման և ազգային ինքնության պահպանման գործում:
Եկեղեցին կարողացել է դիմակայել այս փորձություններին և հարվածներին, ի շնորհիվ նաև ինքնակառավարման համակարգի:
«Նոր Հայաստան, նոր հայրապետ» շարժումը թվում է, թե ուղղված է անձի դեմ, բայց դա միայն առաջին հայացքից:
Իրականում, այդ շարժման թիրախում Եկեղեցու ինքնակառավարման համակարգն է (եթե նույնիսկ շարժման մասնակիցները ազնիվ մղումներով են ղեկավարվում և կարծում են, որ վնաս են տալու կոնկրետ անձի՝ Վեհափառին, ապա միևնույն է իրենց հարվածը, հաջողվելու դեպքում, վնասելու է Եկեղեցու ինքնակառավարմանը):
Ինքնակառավարումը կառավարման տեսակ է, որտեղ կառավարող սուբյեկտն ու կառավարման օբյեկտը համընկնում են, այսինքն կոնկրետ անձանց խումբն է տնօրինում իր իսկ հարցերը, ինչը Եկեղեցու դեպքում հնարավորինս պաշտպանում է արտաքին ազդեցություններից:
Հայաստանյայց Առաքելական Սուրբ Եկեղեցու իշխանության գերագույն մարմինը Ազգային-Եկեղեցական Ժողովն է, որն էլ լիազորված է ընտրելու Կաթողիկոսին և որոշումներ ընդունելու ազգային-եկեղեցական հիմնահարցերի, ինչպես նաև դավանաբանական, ծիսական, կանոնական և այլ կարևոր հարցերի վերաբերյալ: Այլ մարմին կամ մարդկանց խումբ չի կարող այս հարցերով որոշումներ կայացնել:
Հանրահավաքների կամ հանրային այլ միջոցառումների միջոցով չի կարելի ազդել Եկեղեցու ներքին կյանքի վրա: Այդպիսի հնարավորություն չունի և չպետք է ունենա նաև պետությունն իր իշխանություններով:
Դարեր շարունակ Եկեղեցու վրա փորձել են ազդել ոչ միայն հայրենական իշխանությունները, այլ նաև օտար պետությունները, այդ թվում՝ զավթիչները, կրոնական ծայրահեղականները, սակայն՝ ԱՊԱՐԴՅՈՒՆ:
Եթե հաջողվի քանդել Եկեղեցու ինքնակառավարման համակարգը, ապա ապագայում Եկեղեցին խոցելի կդառնա քաղաքական ցանկացած իրադարձության առջև:

Инициатива «Новая Армения, новый патриарх» направлена против самоуправления ААЦ – председатель Палаты адвокатов
17/12/2018 16:32
Председатель Палаты адвокатов Армении Ара Зограбян обратился на своей странице в Facebook к действиям инициативы «Новая Армения, новый патриарх».
«Армянская Апостольская Святая церковь, начиная с 301 года по сей день прошла через многие испытания, однако смогла объединить не имеющий на протяжении столетий государство армянский народ.
Именно благодаря церкви мы в период господства захватчиков не ассимилировались и смогли сохранить свою национальную идентичность.
Республика Армения на уровне Конституции признала исключительную миссию Армянской Апостольской Святой церкви как национальной церкви в духовной жизни армянского народа, в деле развития его национальной культуры и сохранения его национальной самобытности.
Церковь смогла противостоять этим испытаниям и ударам благодаря системе самоуправления.
Создается впечатление, будто инициатива  «Новая Армения, новый патриарх» направлена против лица, однако это лишь на первый взгляд.
В действительности мишенью этой инициативы является система самоуправления Церкви (если даже участники инициативы руководствуются честными целями и считают, что наносят вред конкретному лицу – Католикосу Всех Армян, то все равно даже в случае, если их удар удастся, вред будет нанесен самоуправлению Церкви).
Самоуправление это форма управления, при которой объект и субъект управления совпадают, то есть, конкретная группа людей управляет своими делами, принимает совместные решения и совместно действуют с целью реализации принятых решений, что в случае Церкви по возможности защищает от внешнего воздействия.
Высшим органом  Армянской Апостольской Святой церкви является Церковно-Национальный Собор, который уполномочен избирать Католикоса Всех армян и принимать решения по вопросам национального вероучения, а также церковно-каноническим, богослужебным и другим вопросам. Другой орган или группа людей не вправе принимать решения по этим вопросам.
С помощью митингов или других общественных мероприятий нельзя влиять на внутреннюю жизнь Церкви. Такую возможность не имеет и не должно иметь также государство со своими ветвями власти.
На протяжении веков на Церковь пытались повлиять не только отечественные власти, но  также иностранные государства, в том числе захватчики, религиозные радикалы и экстремисты, однако ТЩЕТНО.
Если удастся разрушить систему самоуправления Церкви, то в дальнейшем Церковь станет уязвимой перед любыми политическими событиями.