Facebook-ն ընկերություններին օգտատերերի տվյալների հասանելիություն էր տրամադրում
Facebook սոցիալական ցանցի ղեկավարությունը տարիներ շարունակ ընկերություններին օգտատերերի տվյալների հասանելիություն էր տրամադրում: Այս մասին գրում է The New York Times-ը՝ հղում անելով Facebook-ի ներքին փաստաթղթերին:
Նշվում է, որ պարբերականի տրամադրության տակ հայտնվել են զեկույցներ, որոնք կազմվել են 2017 թվականին՝ ներքին համակարգի կողմից, որը հետևում էր, թե որ ընկերություններ-գործընկերներին էին փոխանցվում տեղեկությունները:
Դրանից հետևում է, որ Facebook-ը հասանելիություն էր տրամադրում՝ չնայած անձնական տվյալների պաշտպանության մասին պահանջներին: Փաստաթղթերում ասվում է, որ ընդհանուր առմամբ` Facebook-ը ստվերային գործունեությամբ օգուտ է տվել ավելի քան 150 ընկերությունների:

Facebook предоставляла компаниям доступ к данным пользователей
Руководство социальной сети Facebook на протяжении нескольких лет предоставляло ряду компаний доступ к данным пользователей. Об этом сообщает The New York Times со ссылкой на внутренние документы Facebook.
Как уточняется, в распоряжение издания попали отчёты, составленные в 2017 году внутренней системой, отслеживающей, каким компаниям-партнёрам передаются данные.
Из них следует, что Facebook предоставляла доступ к данным, несмотря на требования защиты конфиденциальности. В документах говорится, что в общей сложности соглашения с Facebook принесли выгоду более 150 компаниям.